Ernst Werner Von Siemens Kimdir? Hayatı ve Telgraf Alanındaki Katkıları

0
Advertisement

Ernst Werner Von Siemens kimdir ve ne yapmıştır? Ernst Werner Von Siemens hyatı, biyografisi, telgraf ve diğer alandaki çalışmaları.

Ernst Werner Von Siemens

19. yüzyılın Alman mucidi ve sanayicisi Ernst Werner von Siemens, elektro endüstrisinin öncüsü oldu ve birçok keşifiyle büyük bir teknolojik ilerleme sağladı. İşaretçi telgrafını icat etti ve bağımsız olarak dinamo-elektrik prensibini keşfetti. Bilim ve teknolojideki başarıları için çok sayıda ödül arasında önemli bir yer kazandı.

Ernst Werner Von Siemens

Hayatın erken dönemi ve eğitim:

Ernst Werner von Siemens, 13 Aralık 1816’da Almanya’nın Hannover kentindeki Lenthe’de on dört çocuğun en büyüğü olarak doğdu. Bir çiftçi ve emlak yöneticisi olan babası Christian Ferdinand Siemens ve annesi Eleonore Deichmann’dı. Ernst, maddi olarak mücadele eden orta sınıf bir aileden geliyordu. Ernst eğitimini tamamlamadı; 1834’te 17 yaşında mühendislik eğitimi almak üzere orduya katıldı. Üç yıl boyunca Berlin’deki Topçu ve Mühendislik Okulu’nda matematik, fizik ve kimya okuyan bir öğrenciydi.

Ordu Kariyeri:

1838’de Siemens, boş zamanlarını pratik icatlar tasarlamak için iyi değerlendirerek topçu bir teğmen olarak hayatını kazandı. 1840’ta her iki ebeveyninin de ölümüyle, kardeşlerine mali güvenlik sağlamaya da davet edildi. 1842’de Hakları Birmingham Elkington’a satılan gelişmiş bir gümüş kaplama işlemi icat etti.

1844’te Siemens, topçu atölyelerinin süpervizörlüğünü kabul etti. Dört yıl sonra Danimarka filosuna karşı Kiel limanını korumakla görevlendirildi ve Friedrichsort’un komutanı olarak Siemens, Eckernforde limanının savunması için surları inşa etti.

Advertisement

Aynı yıl, yeni kurduğu şirketi Siemens & Halske, Almanya’da, Berlin ile Frankfort-on-Main arasında 500 km’lik bir yeraltı telgraf hattının döşenmesi görevini üstlendi ve bu çalışma ile askeri bağlantıları sona erdi.

Telgraf Başarıları:

1847’de Mors kodunu kullanmak yerine doğru harfe işaret eden bir iğne kullanan bir işaretçi telgrafı icat etmesi, bugün bildiğimiz elektrik ve telekomünikasyon şirketi Siemens’in kurulmasına yol açtı.

1847’de, hassas mekanikçi Johann Georg Halske’nin eşlik ettiği Siemens, telgraf üreten ve onaran bir şirket olan Siemens & Halske’yi kurdu. Şirket anında başarılı oldu ve Berlin, Londra, Paris, St. Petersburg ve diğer büyük şehirlerde ofisler kurdu. Zamanla Avrupa’nın en büyük elektrik üretim şirketlerinden biri olarak ortaya çıkacaktır.

Yer altı telgraf kablolarını nemden izole etmek için Siemens’in güta perka kullanımı daha sonra elektrik ışık kabloları için kullanıldı ve su altı telgraf hatlarının geliştirilmesine izin verildi.

Başarılı bir şirketle bile, Siemens araştırma çalışmalarına devam etti ve 1855’te telgraf mesajlarını aynı anda zıt yönlerde iletmek için bir patent aldı.

Ernst Werner Von Siemens

Advertisement

Diğer başarılar:

Telgrafın yanı sıra Siemens, elektrik mühendisliğinin genişlemesine olağanüstü katkılarda bulundu ve bu nedenle Almanya’daki disiplinin kurucu babası olarak biliniyor.

1866’da bağımsız olarak dinamo-elektrik prensibini keşfetti ve elektromıknatısının artık manyetizması ile harekete geçirilebilecek kendinden uyarımlı dinamoyu geliştirdi, böylece maliyetli, verimsiz çelik mıknatısı değiştirdi. Bu buluş, elektrik enerjisinin bir güç kaynağı olarak kullanılmasının yolunu açtı.

1867’de Royal Society’ye elektrik jeneratörleri hakkında önemli bir makale verdi.

1877 sırasında Siemens, A.L. Thuras ve E. C. Wente tarafından 1920’lerin sonlarında hoparlör olarak kullanılmak üzere Bell Sistemi için uyarlanan hareketli bobin dönüştürücü için 2355 numaralı Alman patentini aldı.

1879’da Siemens & Halske dünyanın ilk elektrikli demiryolunu gösterdi ve 1880’de dünyanın ilk elektrikli asansörünü tasarladı.

Siemens & Halske, ilk elektrikli tramvayı 1881’de Berlin’de test etti ve aynı yıl düzenli hizmete girdi.

Siemens, 1889’da aile şirketinden emekli olduğunda yaklaşık beş bin işçi çalıştırıyordu. Kardeşi Carl şirketin başına geçti ve 1966 yılına kadar şirketin başında bir Siemens kaldı.

Evlilik:

Siemens hayatında iki kez evlendi. İlk evliliğini 1852’de Mathilde Duman’la yaptı ve iki çocukları oldu Arnold ve Georg Wilhelm. İlk eşinin ölümünden neredeyse iki yıl sonra, 1869’da uzak bir kuzeni olan Antonie Siemens ile evlendi. İkinci evliliğin çocukları Hertha ve Carl Friedrich idi.

Ödüller:

Siemens, Berlin Üniversitesi’nden (1860) fahri doktora, 1873’te Berlin Kraliyet Prusya Bilimler Akademisi’ne atanma ve 1886’da Prusya Düzeni Pour le Mérite for Science and the Arts üyesi olarak yatırım aldı.

1888’de Alman İmparatoru III. Friedrich tarafından ismine von eklenerek soylulara yetiştirildi.

Ölüm:

Ernst Werner von Siemens, 13 Aralık 1892’de 75 yaşında, yetmiş altıncı doğum gününden bir hafta önce Almanya’nın Charlottenburg kentinde öldü. Elektrik endüktans birimi olan siemans (S) onun onuruna verilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply