Ayet el Kürsi Nedir? Ayet el Kürsi’nin Faziletleri, Önemi ve Anlamı

0
Advertisement

Ayetel Kürsi nedir? Ayetel Kürsi’nin Kuran-ı Kerimdeki yeri, önemi, fazileti, anlamı, açıklaması hakkında bilgi.

Kuran-ı Kerim

Kaynak: pixabay.com

Ayetel Kürsi; Kur’an-ı Kerim’de, Bakara Sûresi’nin 255. ayetidir. İçinde Kürsi kelimesi geçtiği için Ayete’l-Kürsi diye adlandırılmıştır. Kur’an ayetlerinin en yücelerindendir. Sevgili Peygamberimiz:

Günlerin seyyidi Cuma, sözlerin seyyidi Kur’an, Kur’anın seyyidi Bakara Sûresi, bu sûrenin seyyidi de Ayete’l-Kürsi’dir” buyurmuştur. Bu mübarek ayetlerin Türkçe meali şöyledir:

Allah, O’dur ki kendisinden başka bir ilah yoktur. O hay ve kayyumdur. Dalgınlık ve uyku onu tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan yanında kim şefaat edebilir? (O) önlerinde ve arkalarında ne varsa (hepsini) bilir. (Yaratılmışlar) O’nun ilminden (yine) O’nun dilediği kadarından başka hiç bir şey kavrayamazlar. (Allah’ın) kürsisi yeri ve gökleri kaplamıştır. Onları (yani yer, gök v.s. her şeyi) koruyup gözetmek O’na ağır gelmez. O, öyle ulu, öyle azametlidir.

Ayete’l-Kürsi de geçen iCürsî kelimesi üzerinde kelâm âlimleri çeşitli görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu, mahiyetini ancak Allah’ın bileceği bir kudret ve saltanatı temsil eder.

Ayete’l-Kürsi’yi okumak çok sevaptır. Peygamberimiz: “Bir kimse her farz namazın ardından Ayete’l-Kürsi’yi okursa, onu cennete girmekten, ölümden başka bir şey men etmez. (Yani ölünce doğru cennete girer) buyurmuştur. Bir başka hadislerinde de “Ayete’l-Kürsi’yi, kim yatağına girerken okursa, Allah onu kendi hanesi ile, komşusunun hanesi ve daha etrafında bir kaç hane üzerine emin kılar” buyurmuşlardır.

Advertisement

Geleneksel İnançlar

Ayet el-Kürsi, hadislere göre Kuran’ın en büyük ayeti olarak kabul edilir. Bu ayet Kuran’daki en güçlü ayetlerden biri olarak kabul edilir, çünkü okunduğu zaman Allah’ın büyüklüğünün teyit edildiğine inanılır. Bu âyeti sabah akşam okuyan kişi, cinlerin ve şeytanların şerrinden Allah’ın koruması altında olur; bu aynı zamanda günlük adkhar olarak da bilinir. Ayet el-Kürsi’nin manevi veya fiziksel koruma sağladığına inanıldığından, Müslümanlar tarafından genellikle yolculuğa çıkmadan önce ve uyumadan önce okunur. Bu sureyi her namazdan sonra okumanın cennete girmeyi sağladığına inanılır.

Abdest ve Gusül Olmadan Okunur mu?

Ayetel kürsi ayeti kerime olmasından dolayı Kuran-ı Kerim’de bulunmakta olan bir dua olma niteliği barındırmaktadır. Kuranı kerim ayetleri abdestsiz ve gusülsüz halde iken okunamadığı gibi Ayetel kürsinin de bu hallerde okunmaması gerekir.


Leave A Reply