Bademcik Taşları Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Belirtileri ve Komplikasyonları

0

Bademcik Taşları nedir, neden olur? Nasıl çıkarılır? Bademcik Taşlarının belirtileri, nedenleri ve komplikasyonları nelerdir?

Bademcik taşları

Bademcik taşları nedir?

Bademcik taşları veya tonsillolitler, bademcikler üzerinde veya içinde bulunan sert beyaz veya sarı oluşumlardır.

Bademcik taşı olan kişilerin varlıklarını bile fark etmemeleri yaygındır. Bademcik taşlarının görülmesi her zaman kolay değildir ve pirinç boyutundan büyük bir üzüm boyutuna kadar değişebilir. Bademcik taşları nadiren daha büyük sağlık komplikasyonlarına neden olur. Bununla birlikte, bazen bademciklerinizin şişmesine neden olabilecek daha büyük oluşumlara dönüşebilirler ve genellikle hoş olmayan bir kokuya sahiptirler.

Bademcik taşlarına ne sebep olur?

Bademcikleriniz, bademcik kriptaları adı verilen yarıklar, tüneller ve çukurlardan oluşur. Ölü hücreler, mukus, tükürük ve yiyecek gibi farklı birikintiler bu ceplerde sıkışıp birikebilir. Bakteriler ve mantarlar bu birikimle beslenir ve belirgin bir kokuya neden olur.

Zamanla, birikim bademcik taşı haline sertleşir. Bazı insanlar sadece bir bademcik taşı içerebilirken, diğerleri çok daha küçük oluşumlara sahiptir.

Bademcik taşlarının potansiyel nedenleri şunlardır:

 • zayıf diş hijyeni
 • büyük bademcikler
 • kronik sinüs sorunları
 • kronik bademcik iltihabı (iltihaplı bademcikler)

Bademcik taşlarının belirtileri

Bazı bademcik taşlarını görmek zor olsa da, yine de belirgin semptomlara neden olabilirler. Bademcik taşlarının belirtileri şunları içerebilir:

 • ağız kokusu
 • boğaz ağrısı
 • yutma zorluğu
 • kulak ağrısı
 • devam eden öksürük
 • şişmiş bademcikler
 • bademcik üzerinde beyaz veya sarı birikim

Büyük olanlardan daha yaygın olan daha küçük bademcik taşları herhangi bir belirtiye neden olmayabilir.

Bademcik taşları

Bademcik taşlarının önlenmesi

Bademcik taşlarınız varsa, bunlar düzenli olarak oluşabilir. Neyse ki, onları önlemek için atabileceğiniz adımlar var. Bu adımlar şunları içerir:

 • dişlerinizi fırçalarken dilinizin arkasındaki bakterileri temizlemek de dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni uygulamak
 • sigarayı bırakmak
 • tuzlu su ile gargara
 • bol su içmek

Bademcik taşı çıkarma

Bademciklerin çoğu zararsızdır, ancak birçok insan bunlardan kurtulmak ister, çünkü kötü kokabilir veya rahatsızlığa neden olabilirler. Tedaviler ev ilaçlarından tıbbi prosedürlere kadar değişir.

Gargara

Tuzlu su ile şiddetli bir şekilde gargara yapmak boğaz rahatsızlığını hafifletebilir ve bademcik taşlarının çıkmasına yardımcı olabilir. Tuzlu su ayrıca ağız kimyasını değiştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bademcik taşlarının neden olabileceği kokudan kurtulmaya yardımcı olabilir. 1/2 çay kaşığı tuzu 1 bardak ılık suda eritin ve gargara yapın.

Öksürük

Öksürdüğünüzde bademcik taşlarınız olduğunu keşfedebilirsiniz. Enerjik öksürük taşları gevşetmeye yardımcı olabilir.

Manuel kaldırma

Taşların diş fırçası gibi sert nesnelerle çıkarılması önerilmez. Bademcikleriniz hassas dokulardır, bu nedenle nazik olmak önemlidir. Bademcik taşlarını manuel olarak çıkarmak riskli olabilir ve kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bir şey denemeniz gerekiyorsa, yavaşça pamuklu çubuk kullanmak daha iyi bir seçimdir.

Taşlar özellikle büyürse veya ağrı veya kalıcı semptomlara neden olursa küçük cerrahi prosedürler önerilebilir.

Lazer bademcik kriptolizi

Bu prosedür sırasında, bademcik taşlarının bulunduğu kriptaları ortadan kaldırmak için bir lazer kullanılır. Bu prosedür genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılır. Rahatsızlık ve iyileşme süresi genellikle minimaldir.

Koblasyon kriptolizi

Koblasyon kriptolizinde ısı yoktur. Bunun yerine, radyo dalgaları bir tuz çözeltisini yüklü iyonlara dönüştürür. Bu iyonlar dokuyu kesebilir. Lazerlerde olduğu gibi, koblasyon kriptolizi de aynı yanma hissi olmadan bademcik kriptolarını azaltır.

Bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatı bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu prosedür bir neşter, lazer veya koblasyon cihazı kullanılarak yapılabilir.

Bu ameliyatı bademcik taşları için yapmak tartışmalıdır. Bademcik taşı için bademcik ameliyatı öneren doktorlar, sadece ciddi, kronik vakalarda ve diğer tüm yöntemler denenip başarılı olmadığında kullanma eğilimindedir.

Antibiyotikler

Bazı durumlarda, bademcik taşlarını yönetmek için antibiyotikler kullanılabilir. Bademcik taşlarının gelişiminde ve büyümesinde çok önemli bir rol oynayan bakteri sayısını azaltmak için kullanılabilirler.

Antibiyotiklerin dezavantajı, taşların altında yatan nedeni tedavi etmeyecekleri ve kendi potansiyel yan etkilerinin olmasıdır. Ayrıca uzun süreli kullanılmamalıdırlar, yani bademcik taşları antibiyotikleri kullanmayı bıraktıktan sonra geri dönecektir.

Bademcik taşları

Bademcik taşlarının komplikasyonları

Bademcik taşlarından kaynaklanan komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, mümkündür. Bademcik taşlarından kaynaklanabilecek en ciddi komplikasyonlardan biri, apse olarak bilinen tonsil, bir enfeksiyondur.

Büyük bademcik taşları normal bademcik dokusuna zarar verebilir ve bozabilir. Bu, önemli şişlik, iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabilir.

Bademcik enfeksiyonlarına bağlı bademcik taşları da ameliyat gerektirebilir.

Bademcik taşları bulaşıcı mıdır?

Hayır, bademcik taşları bulaşıcı değildir. Biyofilm adlı bir malzemeden oluşurlar. Ağızda bir biyofilm, ağzınızın kimyasıyla etkileşime giren kendi ağzınızın bakteri ve mantarlarının bir kombinasyonudur. Bu karışım daha sonra herhangi bir nemli yüzeye yapışır.

Bademcik taşları durumunda, malzeme bademcikler içinde sertleşir. Ağızdaki bir başka yaygın biyofilm plaktır. Biyofilmler boşluklarda ve diş eti hastalıklarında da rol oynar.

Görünüm

Bademcik taşları yaygın bir sorundur. Bir dizi semptom getirebilmelerine rağmen, bademcik taşları nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur.

Sık sık bademcik taşlarınız varsa, iyi diş hijyeni uyguladığınızdan ve bol su içtiğinizden emin olun. Bir sorun haline gelirlerse veya onlar hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Birlikte bademcik taşlarınızı tedavi etmenin ve gelecekteki olanları önlemenin en iyi yolunu belirleyebilirsiniz.


Leave A Reply