Bahattin Baysal Kimdir? Hayatı ve Polimer Bilimindeki Başarıları Çalışmaları

0
Advertisement

Bahattin Baysal kimdir ve ne yapmıştır? Türkiye’de polimerler üzerine çalışmaları ile bilinen Bahattin Baysal’ın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Bahattin Baysal

Bahattin Baysal (1922 – 6 Eylül 2017)

Bahattin Baysal 1922 yılında Eskişehir’de doğmuştur. O, Kurtuluş Savaşı’nın en yoğun olduğu dönemleri canlı olarak yaşamıştır, çünkü babası askerdir ve savaşın son bulmasıyla tayini Kuzey Doğu Anadolu’ya çıkmıştır. Bahattin Baysal ailesiyle birlikte değişik Anadolu illerini gezmiş ve eğitimini farklı illerde tamamlamıştır. Yeni harflerin kabul edildiği 1928 yılında okula başlamıştır. Son olarak İzmir’de lise eğitimini tamamlamış ve bir süre DDY’da çalışmıştır. Orada 8. İşletmede memur olarak çalışırken, 1941 yılında oradaki görevinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne Yüksek Öğretmen Okulu’na girmiştir. Burada Kimya Bölümü öğrenimi görmeye başlamıştır.

Her ne kadar Avrupa’da eğitim görmek istiyorsa da İkinci Dünya Savaşı dolayısıyla bu pek de mümkün değildir, ancak Üniversitede yurt dışından gelmiş çok iyi bir kadro bulunmaktadır. 1949’da kendi bölümünde ihtisas yaparak doktora sınavlarını tamamlamış ve Amerikalı Profesör Patt’ın da desteği ile devlet adına Amerika’ya, New York’a gitmişti. Gittiği enstitütü özellikle polimer bilimi açısından çok gelişmişti. Doçentlik tezini zincir reaksiyonu polimerizasyonlarının kinetiği üzerine hazırlamıştır. Amerika’da 1952 yılına kadar kalmış ve doçentlik tezini orada yazıp bitirmiştir. Yurda döndüğünde sınavlara girerek fizikokimya doçenti olmuştur.

Amerika’da en yakın arkadaşlarından birisi Erdal İnönü‘dür. Erdal İnönü California’da doktora yapmaktaydı. Her ne kadar üniversite günlerinden onu tanıyorsa da arkadaşlıkları Amerika’da ilerlemişti.

1957 yılında yeniden iki sene için Amerika’ya giden Bahattin Baysal Massachussetts’de Institute of Technology’de (MIT) bir yıl süre ile araştırma yapmıştır.

Advertisement

Bahattin Baysal

1960 yılında ODTÜ’ye çağırılmış ve Kimya Bölüm Başkanı olarak orada çalışmaya başlamıştır. Bu üniversitede dekanlık da yapan Baysal’ın çalışmalarında Ford Vakfı’nın önemli desteği olmuştur. 1980 yılında tekrar İstanbul Üniversitesi’ne dönmüş ve arkadaşlarının da desteği ile fen lisesinin açılmasına önderlik etmiş; orada ders verecek öğretmenlerin yetiştirilmesinde görev almıştır.

Bahattin Baysal’ın bir bilim adamı olarak bilime en önemli katkısı polimer kinetiğini Türkiye’ye tanıtması olmuştur. O özellikle polimerlerin elektrik özellikleri üzerinde durmuştur.

O ilerleyen yıllarda farklı araştırma gruplarında yer almış ve onlara destek vermiştir. Bunlar arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına bağlı bazı proje çalışmaları da bulunmaktadır.


Leave A Reply