Bakterilerde Endospor Oluşumu

0

Bakterilerde endospor oluşumu konu anlatımı. Bakterilerde endospor nasıl oluşur bu konu hakkında kısaca bilgi veren sayfamız.

Bakterilerde Endospor Oluşumu

Bazı bakteriler ortam şartlarının bozulmasına karşın, dayanıklı endosporlar meydana getirir. Endospor, bakteri ortasında veya bir kenarında bulunan, küre veya oval şekilde yapıdır. Hücre sitoplazması büzülerek spora dönüşür; geri kalan kısmı ise, çeperle birlikte parçalanır.

Spora dönüşen sitoplazmanın etrafında kalın bir çeper meydana gelir. Spor, ana hücre içinde oluştuğundan bu olaya endospor denir. Bu yapı; sıcaklığa, kuraklığa ve donmaya karşı dayanıklı olup, metabolik faaliyetleri son derece azalmıştır.

Bakterilerde Endospor Oluşumu

Endosporlar, uzun yıllar kötü ortam şartlarına dayanabilir. Bu tür bakterileri öldürmek için, 121°C’de 1 atmosfer basıncı altında 15 dakika tutmak gerekir. Endosporların kuru bir ortamda 60 yıl canlılığını koruduğu gözlenmiştir. Antartika’daki buzullar içinde 30.000 yıl kaldıkları halde üreme yeteneklerini korudukları gözlenmiştir.

Bu bakterilerin ortamlarına su ve besin maddeleri sağlanırsa, spor su emerek şişer, kabuğu çatlar ve tipik bir bakteriye dönüşür ve bölünmeye başladığı gözlenir.


Leave A Reply