Bal Kuşu Hakkında Bilgi

0

Bal kuşu hakkında bilgi. Bal kuşu nedir nasıl bir kuştur ve ne gibi özellikleri vardır? Bal kuşu hakkında ansiklopedik bilgiler.

Bal Kuşu Hakkında Bilgi

Bal kuşu, Passeriformes (ötücükuşlar) takımının Meliphagidae familyasını oluşturan 170 kuş türünün ortak adıdır. Bu familyanın bazı üyeleri, Avustralya, Yeni Gine ve Batı Pasifik Adalarında en bol bulunan kuş türlerindendir.

bal kuşu
Kafalarında belli belirsiz desenler olan, soluk ve gösterişsiz renkli bal kuşlarının uzunluğu 10-35 cm arasında değişir. Gagaları ince, uzun ve hafifçe aşağı doğru kıvrık, dilleri hortum biçiminde ve fırça uçlu olan bu kuşlar çiftler ya da küçük sürüler halinde dolaşarak bal özü, böcek ve meyveyle beslenir. Meliphaga cinsi, çoğunda kulak püskülleri olan 40 türü içerir; bu türlerin en iyi bilinen üyesi Avustralya’nın güneyinde yaşayan, 18 cm uzunluğundaki ak kulaklı bal kuşudur (M. leucotis). Myzomela cinsi, daha çok Okyanusya adalarında yaşayan parlak renkü 25 türü içerir; bu cinsin erkekleri kızıl ve kara tüyleriyle kolayca ayırt edilir. Avustralya’nın doğusunda yaşayan 11,5 cm uzunluğundaki kızıl bal kuşunun ya da kankuşunun (M. sanguinolenta) çınlayan ötüşü öğle sıcağında duyulur.

Familyanın öbür üyeleri çan kuşu, keşiş kuşu ve madenci adıyla bilinir. Avustralya’nın doğusundaki ve güneyindeki ormanlarda yaşayan Anthochaera cinsinin yaklaşık 35 cm uzunluğundaki üç türü familyanın en iri üyeleridir.

Güney Afrika’da yaşayan Kap şeker kuşu da (Promerops cafer) genellikle bu familya içinde sınıflandırılır.


Leave A Reply