Balgam Söktürücü Yöntemler Nelerdir? Maddeler Halinde Açıklamaları

0
Advertisement

Balgam söktürücü yöntemler nelerdir? Vücutta biriken balgam sıvısı nedir? Maddeler halinde balgam söktürücü yöntemlerin açıklamaları.

Balgam Sitolojisi

Balgam Sitolojisi

Vücutta biriken balgam sıvısı nedir?

Esas olarak balgam, vücudumuzdaki solunum organlarımız tarafından salgılanmakta olan, yapışkan kıvama sahip olan ve ağızdan dışarıya atılabilen bir üründür. Balgam ürünü, vücutta oluşmuş bir hastalığı haber verir nitelikte bir oluşumdur ve kendisinin başlı başına bir hastalık olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.

Normal şartlarda, zaten solunum yollarında belirli miktarda bir balgam yapısı bulunur ve bu sağlıklı insanlarda olabilecek normal bir salgı olarak kabul edilir. Ancak balgam miktarı arttıkça, kıvam olarak koyulaştıkça ve rengi de koyu renklere ulaştıkça artık bu balgamın normal yapıdan çıkıp bir hastalıkla beraber çoğalan yapı olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Vücutta biriken balgamın rengi ve miktarı, kişinin ne tip bir hastalığa yakalandığı hakkında bilgi verici nitelikte olabilmektedir. Yani örnek verilecek olursa; dışarıya atılan bir balgam yapısının kanlı halde olduğu görülürse kesin ve net olarak bir akciğer hastalığından bahsedilmesi mümkün olmaktadır. Bunun dışında renk olarak sarı renge döndüyse; bu tip balgamların bronşit hastalığından, zatürre hastalığından ya da tüberküloz hastalığından kaynaklandığını söylemek mümkün olmaktadır.

Balgamın vücuttan en zor atıldığı hastalık ise astım hastalığı olarak gösterilmektedir. Astım hastası olan bireyin balgam yapısı genelde şeffaf bir yapıya sahip olmakta birlikte özellik olarak da daha yapışkan bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Astım hastalığının en belirgin özelliği yoğun bir şekilde ciğerlerde balgam birikmesinin yaşanmasıdır ve astım hastaları genelde bu balgam yapısını vücutlarından sökmek için sıkıntı süreçler geçirmektedirler.

Akciğerde biriken bu balgam yapısı, biriktiği süreçte yavaş yavaş boğaz kısmını da rahatsız etmeye başlamaktadır. Özellikle kış aylarında, mevsim şartlarından dolayı balgamın ortaya çıktığı hastalıklara daha sık yakalanıldığından balgam problemiyle daha yoğun olarak savaşılmaktadır. Sıklıkla ağıza gelen balgam tuvalete giderek çıkartılmalı ya da bu imkan yoksa peçete yardımıyla ağızdan alınmalıdır.

Advertisement

Artık boğazı tahriş edecek kadar öksürmeyle birlikte çıkan balgamlar, özellikle yaşı küçük olan bireyler için zor süreçlerin geçirilmesine sebep olmaktadır. Üstelik tadının kötülüğü de çocukları huzursuz etmektedir. Balgam problemleri olan çocukların ebeveynleri ve kendisi balgam problemi yaşayan kişiler en kısa yoldan balgam söktürücü ilaçları kullanarak ve benzer çözümleri deneyerek bu problemlerinden kurtulmaya çalışmaktadırlar.

Neden Öksürürüz

Balgam söktürücü yöntemler nelerdir?

Bireyler balgam problemi yaşadıkları süreçlerde bu problemden kurtulmak adına isterlerse bir uzman doktor kontrolüne görünüp kendisinin vereceği balgam sökücü ilaç isimlerini eczacıdan isteyerek iyileşme süreçlerini bu tip ilaçlarla geçirebilmekte, isterlerse de doğal yöntemlerle hazırlanacak balgam söktürücü tarifleri deneyebilmektedirler.

Konuyla alakalı bitkisel çözümlerde; ilk olarak okaliptus bitkisi yağının kullanılması önerilmektedir. Bu ürünün kaynar su içine bir kaç damla döküldükten sonra kafanızın üzerini bir örtüyle örterek bu karışımın buharını koklamanız veya bu yağı küvetinize doldurduğunuz suyun içerisine damlatarak hafif bir banyo yapmanız balgam atmanız için etkili uygulamalar olmaktadır.

İçilecek doğal balgam sökücü çaylara zencefil çayı, ıhlamur çayı, papatya çayı, akdilen bitkisi çayı gibi çaylar örnek olarak gösterilebilmektedir. Günlük olarak en fazla 2 bardak içilebilecek bu çaylar, balgamın biriktiği mukus yollarını açarak daha rahat balgam çıkarmanıza yardımcıdır.

Balgam sökücü içeceklerden biri olarak şalgam da gösterilebilmektedir. Şalgam içeceği hem kolay elde edilebilir bir içecek olmasıyla hem de fiyat olarak ucuzdur. Balgam söktürücü etkisi adına büyük bir rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Advertisement

Yiyecek olarak doğal bir sebze olan marul, kendinden hiç beklenmeyecek bir performansla balgam problemi için çok yararlı bir sebze statüsündedir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde hem balgam dokusunun çoğaldığı göğüs kısmını yumuşatmakta. Hem de balgam çıkartılmaya çalışılan süreçte boğazın tahriş olmuş kısımlarını iyileştirebilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply