Balık Yemeyen Çocuklara Balık Sevdirecek Tarif

0
Advertisement

Balık yemek istemeyen çocuklara uygun şirin mi şirin bir tarif. Çocuklar için eğlendirici bir sunum ile balık ve sebze tabağı tarifi.


Çocuklara Balık Yediren Tarif

Süpermarketlerin çoğunda donmuş olarak satılan balık parçaları, balık kroketler, öğle yemeğinde çocuğunuzun önüne koyacağınız tabağı bir tabloya dönüştürmenin yollarından biridir. Bu sayfalarda tarifi verilen tren, size havuçlardan bir çitle çevrili sosislerden bir ev yapma gibi yeni fikirler de verebilir.

Buradaki tarif, bir öğlen yemeğini çocuğunuzla paylaşacak bir arkadaşı da düşünülerek iki kişilik hazırlanmıştır. Trenli tabakları sabahtan hazırlayıp, öğle yemeği saatine doğru, önceden hafif sıcaklığa ısıtılmış fırında 4-5 dakika ısıtabilirsiniz.

Gerekli malzeme

65 g taze fasulye, 50 g dilimlenmiş havuç, 25 g iç bezelye, 2-3 orta boy patates, 15 g tereyağı, 1 fincan süt, Yeterince tuz ve karabiber, 5 balık parçası (kroket), 1 fincan sıvıyağ

Hazırlanışı:

1. Taze fasulye ve havuçları kaynar tuzlu su bulunan bir tencerede haşlayın (yaklaşık 20-25 dakika); haşlanmalarına yakın bezelyeleri ekleyip, bezelyeler de haşlanınca, tencereyi ateşten alarak, sebzeleri delikli kepçeyle bir tabağa çıkarın.

Advertisement

2. Patatesleri soyup küçük parçalar haline getirdikten sonra, kaynar suda iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 20 dakika) kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, patates parçalarını delikli kepçeyle büyük bir tabağa aktararak, tereyağı, süt, tuz ve karabiberle ezerek, püre haline getirin. Sıvı yağı bir tavada kızdırıp, balık parçalarını koyarak altın sarısı renk alıncaya kadar (6 dakika) kızartın; altüst edip, öbür yanlarını da kızartın.

3. Bu arada iki servis tabağını (tercihen oval) hafifçe ısıtın. Balıkları kızarınca tavadan alıp, her servis tabağına aynı hizada iki balık parçası koyun, son balık parçasını ikiye bölüp, her yarım parçayı, bacaları yapmak için, tabaklardaki ilk balık parçalarının kenarına dik açı oluşturacak biçimde koyun.

4. Haşlanmış taze fasulyelerle demiryolu hatlarını yapın (traversleri yapmak için bazılarını ikiye bölün). Havuçları balık parçalarının bir yanma koyarak, tekerlekleri yapın. Trenin vagon penceresi, vb. bölümlerini bezelyelerle oluşturun.


Leave A Reply