Ban Chao Kimdir?

0
Advertisement

Ban Chao kimdir? Han hanedanı dönemi Çinli general ve koloni yöneticisi Ban Chao hayatı hakkında kısa bilgiler.

Ban Chao (d. İS 32? : ö. 102, Çin), Han hanedanı döneminde (İÖ 206-İS 220) Çinli komutan ve koloni yöneticisi.

Ban Chao

Ban Chao

Orta Asya’da Çin egemenliğini yeniden kurmuştur. Tarihçi Ban Gu’nun (32 ?-92) kardeşi olan Ban Chao, gençliğinde uğraştığı edebiyattan kısa sürede bıkarak askerliğe yöneldi. 73’te Çin’in kuzeybatı sınırlarına akınlar düzenleyen Xiong-nu kabilelerini bastırmak göreviyle küçük bir birliğin komutanlığına atandı. Kabileler arasındaki anlaşmazlıklardan yararlanarak kısa zamanda başarıya ulaştıysa da, üç yıl sonra geri çağrıldığından bölgeyi kolonileştirme girişimleri yanda kaldı.

Aradan birkaç yıl geçtikten sonra yeniden aynı göreve getirildi ve çok geçmeden bütün Tanm Havzasını (bugün Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi) denetimi altına aldı. 91’de batı bölgeleri genel naipliğine (Du hu) atanan Ban Chao, Pamir Dağlarını aşarak fetihlerini Hazar Denizi kıyılarına kadar genişletti. Roma İmparatorluğu ile arasında yalnızca Part İmparatorluğu kaldı. Romalılarla ilişki kurmak için gönderildiği elçiler Basra Körfezine ulaştıktan sonra geri döndü.

Tanınmış bir bilgin olan kız kardeşi Ban Zhao’nun 102’de imparatora başvurusu üzerine döndükten bir ay sonra öldü. Oğullarından ikisi Orta Asya’daki Çin denetimini kısa bir dönem sürdürdüler.

Advertisement

Leave A Reply