Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Başkalaşım ne demektir? Hangi hayvanlar başkalaşım geçirir, evreleri nelerdir? Başkalaşım nasıl gerçekleşir, özellikleri hakkında bilgi.

Başkalaşım - Kelebek

Başkalaşım – Kelebek

Başkalaşım;Bazı hayvanların hayatında görülen biçim veya yapı değişmesine başkalaşım denir.

Birçok hayvanların vücutları kitin denilen kireçli, sert bir kabukla örtülüdür. Bu kabuk hayvanın devamlı olarak büyümesine engel olur. Hayvan büyümek için zaman zaman kabuk değiştirmek zorunda kalır. Buna da gömlek değiştirme denir.

Başkalaşım daha çok böceklerde olur. Fakat derisidikenliler ve yumuşakçalarda, hatta balıklar ve kurbağagiller gibi omurgalılarda da önemli başkalaşım örneklerine rastlanır. Mesela tetar adı verilen kurbağa yavruları tıpkı balıklar gibi solungaçlarıyla solunum yaparlar, tamamen su içinde yaşarlar. Kurbağa yavruları başkalaşım geçirdikçe kurbağa özelliklerini kazanmaya başlarlar. Solunumları akciğerleri ve deri yolu ile olmaya başlar, kuyruk iyice kaybolur. Sindirim organlarında da ot yerine, böcek vs. yiyebilmesini sağlayacak şekilde önemli değişiklikler meydana gelir.

Başkalaşım - Kurbağa

Başkalaşım – Kurbağa

Böcekler yumurtadan, genel olarak, küçücük kurtçuklar halinde çıkarlar. Bunlar kendilerini düşmanlarından korumaktan aciz küçük yaratıklardır. Zaman geçtikçe bu küçük kurtçukta bazı değişmeler olur. Böcek ergin hale gelinceye kadar larva ve krizalit denilen hallerden geçer. Bu müddet içinde de aradan birkaç yıl geçmiş olabilir. Fakat böceğin ergin hayatı, ömrünün tamamının en kısa devresidir. Birçok böcek cinslerinde erkek böcek çiftleştikten, dişi de yumurtladıktan sonra nadiren yaşar. Bununla beraber, mayısböceği gibi bazı kınkanadlı böcekler ergin hale geldikten sonra da birkaç yıl yaşayabilirler.

Advertisement

Yorum yapılmamış

    • Bencede çok güzel bir site ve iyiki yardımcı oldu.:)) Çünkü bu araştırma çok zordu. :/

  1. thanks. çok işime yarayan bir safyfa olduuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :*

Leave A Reply