Biber Turşusu Tarifi

0
Advertisement

Biber Turşusu nasıl yapılır? Biber Turşusu hazırlamak için gereken malzemeler ve tarifinin yer aldığı sayfamız. Nefis biber turşularını kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Biber Turşusu Malzemeleri:
3 kilo küçük ve taze sivri biber (acı olması tercih edilir)
1 baş sarımsak
Su
Tuz

Yeşil ve Kırmızı Biber

Biber Turşusu Nasıl Yapılır:
Sivri biberlerinizi mutlaka semt pazarlarından taze taze satın almayı ihmal etmeyiniz. Tercihinize göre acı ve ya tatlı sivri biberler kullanabilirsiniz.

Biberlerimizi iyice temizleyelim. Daha sonra saplarını bir miktar kısaltıp tekrar biberleri iyice yıkayalım. Temiz üzerinde pas olmayan bir iğne ile üzerlerinde küçük delikler açınız.

Temiz bir türlü kavanozu içerisine biberlerimizi yerleştirmeye başlayalım. Yalnız biberleri yerleştirirken aralarına daha önceden soyup hazırladığınız sarımsakları serpiştirin. 1 litreye 40 gram tuz konacak şekilde tuzlu suyunuzu hazırlayın ve biberlerin üzerlerine çıkacak kadar su ile doldurun. Daha sonra kavanozoun kapağını sıkıca kapatın eğer mümkünse biberlerin üzerine küçük bir ağırlık koymanızı tavsiye ederiz. (Eskiden annanem arsadan bir kaç taş bulur onları suda kaynatıp dezenfekte eder ve her sene taşları turşularda ağırlık olarak kullanırdı)

Advertisement

Biberler sararmaya başlayınca turşunuzda hazır demektir. Afiyet olsun…


Leave A Reply