Bilim Tarihçisi Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

0

Bilim Tarihçisi nedir ve nasıl olunur? Bilim tarihi mezunları, bilim tarihçileri ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Bilim Tarihçisi

Advertisement

Bilim Tarihçisi Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

İnsanlığın tüm faaliyetleri tarih için bir çalışma konusudur ve bilim bir istisna değildir. Bir bilim tarihçisi, matematik, kimya, fizik vb. belirli bir bilim alanının evrimini inceler. Bir bilim tarihçisi, araştırma konusunda uzmanlaşmak için ihtiyaç duyduğu anlamda diğer tarihçilerden farklıdır. Örneğin, bir biyoloji tarihçisinin biyolojiyi iyi tanıması gerekir, bir kimya tarihçisi kimyayı anlamalıdır, vb. Belirli bir alan ya da uygulama ile ilişkili teknolojinin gelişimini ya da o alanın toplumdaki etkisini, belirli bir teorinin evrimi, belirli bir bilim insanının yaşamını ve tarihle ilgili diğer birçok bilimsel konuyu incelemeye zaman ayırabilir.

Ne İş Yapar?

Bir bilim tarihçisi, geçmişte belirli bir bilim alanının nasıl geliştiğini anlamaya çalışır. Çalışmalarını genellikle yazılı belgeler olan tarihi kaynaklara dayandırırlar: el yazmaları veya baskılar, okul el kitapları, ders notları, bilimsel dergiler ve keşiflerden yayınlanmış eserler, bilim adamları ve araştırma kurumları arasındaki mektuplarını incelerler. Ayrıca araştırma için kullanılan araçlar arasında, haritalar veya sosyal yardım için kullanılan nesneler de olabilir.

Eğitimi:

Bilim tarihçisi mesleğinin eğitimi, üniversitelere bağlı; Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümünde verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Bilim Tarihi Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nerelerde Çalışır?

Bir bilim tarihçisi, bilim müzelerinde veya askeri müzeler, deniz müzeleri, eczane müzeleri, vb. bilimsel veya teknolojik koleksiyonları olan müzelerde çalışabilir. Ayrıca bilimsel koleksiyonları olan, astronomik gözlemevlerinde, üniversitelerde, planetaryumlarda, laboratuvarlarda, kütüphanelerde, arşivlerde ve diğer kurumlarda çalışabilirler.

Advertisement

Bilim Tarihçisinde Bulunması Gereken Özellikler;

Araştırmacı Olmalıdır: Belli bir çalışma konusunu bulmak için, bilimsel ve teknolojik faaliyetlerden elde edilen bilgileri ve materyallerden elde edilen bilgileri bağlayabilmelidir.

Yazma becerileri olmalıdır: Araştırmalarının sonucunu rapor, kitap veya yayın olarak yazacağı için yazma konusunda başarılı olmalıdır.


Leave A Reply