Mary Blair Kimdir? Disney’in Ünlü Sanatçısının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Mary Blair kimdir ve ne yapmıştır? Disney’in ünlü ressam, çizerinin hayatı, çalışmaları, kendine özgün tarzı ve eserleri hakkında.

Mary Blair

Kaynak: wikipedia.org

Mary Blair (21 Ekim 1911 – 26 Temmuz 1978)

21 Ekim 1911’de Mary Browne Robinson olarak doğan Mary Blair, fakir bir aileden geldi. McAlester Oklahoma’da ikiz kardeşi Augusta ve alkolik bir babası vardı, düşük gelirli bir ailenin kızıydı. Robinson ailesi, 7 yaşındayken San Jose yakınlarındaki Morgan Hill California’ya taşındı. Mary Robinson, genç yaşta bile gerçek bir tutku ile sanat okumak istediğini biliyordu, daha spesifik olarak bir illüstratör olmak istiyordu. Sanat dersleri almaya ve sık sık kazandığı sanat yarışmalarına girmeye başladı, böylece profesyonellik konusundaki kararlılığını artırdı. Mary Robinson, Los Angeles’taki Chouinard School of Arts’a (her Disney hayranının dikkatini çeken okul!) Burslu öğrenci olarak katıldı. Burada Lee Blair ile tanıştı, aşık oldu ve evlendi.

Mary Blair

Kendisi de ressam olan kocası Lee Blair, Mary’nin çalışmaları üzerinde çok önemli bir etkiye sahipti. Chouinard’da geçirdiği süre boyunca güzel sanatlarla ilgilenmeye başladı ve tıpkı kocası gibi suluboyalara büyük ilgi duydu. Bu noktada, Mary’nin çalışması Disney hayranlarının “Mary Blair sanat eseri” olarak düşündüklerinin göstergesi değildi. Neredeyse sadece suluboyaları kullanıyordu, renkler canlıdan ziyade daha doygundu ve çalışmalarında daha ince detaylar vardı. Bununla birlikte, suluboyalarında hala güçlü bir hikaye anlatma unsuru vardı. Bu süre zarfında Mary Blair’in sanat eserlerinin, daha ciddi, karamsar ve bazı açılardan önsezili olduğu söylenebilir.

Blair’in güzel sanatlara olan sevgisine ve California Suluboya Okulu’nun etkili üyeleri olmalarına rağmen, çift büyük buhran sırasında zor duruma düştü. Elbette, eserleri, orijinal eserlerinin önemini ve popülerliğini kanıtlayan güzel galerilerde ve sergi salonlarında yer aldı, ancak ne yazık ki geçim için yeterli gelir yoktu. Hollywood’daki büyük çizgi film stüdyolarında iş aradılar. Lee Blair işe başladı ve çeşitli stüdyolar için çalıştı, Mary ise narin suluboyalarını yapmaya devam etti. Lee sonunda Disney stüdyolarında birçok proje üzerinde çalışırken yolunu buldu ve eşi Mary Blair kısa süre sonra Nisan 1940’ta onu takip etti.

Mary Blair

Advertisement

Disney Günleri

Mary Blair, halihazırda devam etmekte olan birden fazla projede eskiz sanatçısı olarak çalıştı. Sanatsal olarak deneyler yapabilmesine rağmen, Mary Blair çabucak sıkıldı ve işten hüsrana uğradı. Hayal kırıklığının birçok nedeni vardı. Bunun bir nedeni, planlama aşamalarını geçmiş projelere ve konsept üretimine sürekli olarak katılmasıydı. Özgür ruhlu suluboyalarının aksine, ilk tasarımların ve fikirlerin gerçek bir parçası olmak yerine önyargılı bir yaratıcı fikir çizmek zorunda kaldı. Ayrıca, kendi kendinin patronu değildi ve çok sayıda kıdemli Disney sanatçısının altında çalıştı. Bu nedenle, çalışmaları, yaratıcı bir sese sahip tek bir sanatçıya değil, çeşitli sanatçılara benziyordu.

Büyüsünü yitiren Mary Blair, kocası şirkette çalışmaya devam ederken, Haziran 1941’de eve dönmek ve sulu boyalar üzerinde çalışmak için istifa etti. Bununla birlikte, stüdyolarda geçirdiği kısa süresine rağmen, onun güzel karamsar eskizleri Walt Disney’de yankı uyandırdı ve kısa süre sonra Mary Blair’i Goodwill Güney Amerika turnesinde ona eşlik edecek sanatçılardan biri olarak seçti. Mary Blair seyahat fırsatını kaçırdı ve istifasından sadece üç ay sonra Walt Disney Company tarafından 11 Ağustos 1941’de yeniden işe alındı.

Mary Blair

Goodwill Güney Amerika turu Mary Blair için oldukça tesadüftü ve bir sanatçı olarak geleceği için çok önemli bir noktayı oluşturdu. Bu yolculukta Mary Blair’in sanat eserleri tropikal çevresinin canlı renkleriyle ve beklenmedik, kışkırtıcı renk kombinasyonlarıyla gelişti. Mary Blair suluboyalarını kullandı ama aynı zamanda karakalem, guaj ve siyah arka planlara da ulaşarak çalışmalarını parlak renk katmanlarıyla daha da zenginleştirdi. Mary’nin çalışmalarına aşina olan birçok Disney hayranı için, bu verimli dönemde onun gerçek sanatsal sesinin yankılanmaya başladığı söylenebilir.

Kişiliği

Güçlü iradeli, kendine güvenen, çocuk yürekliydi. Mary’nin sanatı her zaman, zamanın karanlık ve kasvetli havasıyla çelişen yumuşak bir masumiyet gösterdi.

Advertisement


Leave A Reply