Nosiseptif Ağrı Nedir? Nosiseptif Ağrı İle Nöropatik Ağrı Arasındaki Farklar

0
Advertisement

Nosiseptif Ağrı nedir, nasıl oluşur ve çeşitleri nelerdir? Nosiseptif Ağrı ile nöropatik ağrı arasındaki farklar nelerdir, tedavisi hakkında bilgi.

Nosiseptif ağrı nedir?

Nosiseptif ağrı, iki ana fiziksel ağrı tipinden biridir. Diğerine nöropatik ağrı denir. Nosiseptif ağrı en yaygın tiptir. Vücudun etrafındaki nosiseptörler tarafından potansiyel olarak zararlı uyaranların tespit edilmesinden kaynaklanır.

Nosiseptif ağrı

Nosiseptörler, vücudun zarar görmesi muhtemel herhangi bir acı gibi her şeyi hisseden bir tür reseptördür. Zarar, vücudun çeşitli bölgelerine mekanik veya fiziksel hasar içerebilir. Örneğin, hasarlı bölgeler deri, kaslar, kemikler veya diğer dokuları içerebilir. Nosiseptörler ayrıca kimyasal ve termal hasarı tespit edebilir. Kimyasal hasar, toksik veya tehlikeli kimyasallarla temastan kaynaklanır. Aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmak termal hasara yol açar.

Nosiseptif ağrıya neden olan yaralanmalar şunlardır:

 • çürükler
 • yanıklar
 • kırıklar
 • artrit veya burkulma gibi aşırı kullanım veya eklem hasarından kaynaklanan ağrı

Uyarıcılar tarafından aktive edildiğinde, nosiseptörler beyni periferik ve merkezi sinir sistemi (CNS) yoluyla gönderilen elektrik sinyalleri ile ilgili yaralanma hakkında bilgilendirir. Beyin sinyalleri aldığında, hissedilen acıyı algılar.

Advertisement

Nosiseptif ile Nöropatik Arasındaki Farklar

Buna karşılık, nöropatik ağrı vücudun nörolojik sistemine zarar verir. Bir enfeksiyon veya yaralanma genellikle bu tür ağrılara neden olur. Merkezi sinir sistemi yoluyla beyne gönderilen ağrı mesajlarına yol açar.

Nöropatik ağrı sıklıkla “atıcılık” ağrısı olarak tanımlanır. Bu muhtemelen sinirler boyunca seyahat ettiği anormal yoldan kaynaklanır. İnsanlar genellikle bu ağrının etkilenen bir sinirin yolu boyunca yanma hissi hissettiğini söyler. Aynı zamanda uyuşmuş bir his olarak da tanımlanabilir.

Bazı insanlar yaşadıkları nöropatik ağrının sürekli bir his olduğunu söylüyor. Diğerleri gelen ve giden ağrılar bildirir. Diyabetik nöropati ve multipl sklerozun neden olduğu ağrı, nöropatik ağrının bazı örnekleridir.

Nosiseptif ağrı türleri

Nosiseptif ağrı çoğu bacak, kol ve sırt ağrısını kapsar. Radiküler veya somatik olarak kategorize edilirler.

Radiküler ağrı

Radiküler ağrı, sinir kökleri tahriş olduğunda ortaya çıkar. Omurilikten gelen bir sinir yoluyla kolunuza veya bacağınıza iner.

Radikülopati, radiküler ağrıya neden olan bir duruma bir örnektir. Radikülopati, omurgada bir sinir sıkıştığında ortaya çıkar. Diğer semptomların yanı sıra uyuşukluğa, halsizliğe ve karıncalanmaya – veya iğne ve iğne duygularına – neden olur.

Advertisement
Somatik ağrı

Somatik ağrı, dokulardaki kaslar, kemik veya cilt gibi ağrı reseptörlerinden herhangi biri etkinleştirildiğinde ortaya çıkar. Bu tür ağrı genellikle hareketle uyarılır. Genellikle yerelleştirilir. Baş ağrısı ve kesiklerin her ikisi de somatik ağrı olarak kabul edilir.

Viseral ağrı

Viseral ağrı, kalpteki istemsiz kaslar gibi iç organlar yaralandığında veya iltihaplandığında ortaya çıkar. Konumu belirsiz görünebilir.

Nosiseptif ağrı nasıl tedavi edilir?

Bu tür ağrının tedavisi, yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır. Küçük yaralanmalarda, yaralanma iyileştikçe ağrı sıklıkla gider. Bununla birlikte, ağrınız devam ederse, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Yaralanmanızı inceleyecek ve uygun bir ağrı kesici yöntemine karar verecekler.

Ağrı yönetiminize belirtilerinize ve ağrıya neyin neden olduğuna karar verilir. Doktorlarınız şunları değerlendirecektir:

 • acı ne kadar yoğun
 • ne kadar sürer
 • ağrıya neden olan yapılar

Tipik olarak daha az karmaşık olan nosiseptif ağrıya bir örnek, şişkin veya yırtılmış bir disk tarafından şiddetlenen bir sinir köküdür. Bu, bacağınıza veya kolunuza yayılan ağrı gönderir. Bazen ağrı, fizik tedavi ile birlikte epidural steroid enjeksiyonu ile hafifletilebilir. Bu işe yaramazsa, doktorunuz başka bir yaklaşım önerebilir.

Diğer yaklaşımlar şunları içerebilir:

 • ilaçlarınızın yönetilme şeklindeki değişiklikler
 • cerrahi işlemler
 • fiziksel veya kayropraktik tedavi
 • akupunktur gibi alternatif tedaviler
 • diğer tıp uzmanlarına yönlendirme

Nosiseptif ağrısı olan biri için bakış açısı nedir?

Acınızın görünümü ona neyin sebep olduğuna bağlıdır. Çürüklerin neden olduğu ağrı, çürük iyileştikten sonra kaybolmalıdır. Bununla birlikte, artritin neden olduğu ağrı tedavilerle yönetilebilir, ancak tamamen ortadan kalkmaz.

Ağrınız şiddetli veya kalıcı ise doktorunuzla konuşun. Ağrınızı yönetmenin veya tedavi etmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.


Leave A Reply