Bilirubin Testi Nedir? Kanda Bilirubin Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

0
Advertisement

Bilirubin nedir? Bilirubin testi neden ve nasıl yapılır? Kanda Bilirubin yüksekliği belirtileri nelerdir ve neden gerçekleşir?

sarılık

Bilirubin Testi Nedir? Kanda Bilirubin Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Bilirubin Kan Testi nedir?

Bilirubin kan testi, kanınızdaki bilirubin seviyelerini ölçer. Bilirubin, vücudun normal kırmızı kan hücrelerini parçalama işlemi sırasında oluşan sarımsı bir maddedir. Bilirubin, karaciğerinizde gıdaları sindirmenize yardımcı olan bir sıvı olan safrada bulunur. Karaciğeriniz sağlıklıysa, bilirubinin çoğunu vücudunuzdan atacaktır. Karaciğeriniz hasar görürse, bilirubin karaciğerinizden kanınıza sızabilir. Çok fazla bilirubin kan dolaşımına girdiğinde, cildinizin ve gözlerinizin renginin sararmasına neden olan bir durum olan sarılığa neden olabilir. Sarılık belirtileri, bir bilirubin kan testi ile birlikte, karaciğer hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza yardımcı olabilir.

Bilirubin Testi Neden İstenir?

Karaciğerinizin sağlığını kontrol etmek için bilirubin kan testi kullanılır. Bu test aynı zamanda yenidoğan sarılığının teşhisine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. Birçok sağlıklı bebek sarılık olur çünkü karaciğerleri yeterli bilirubinden kurtulacak kadar olgun değildir. Yenidoğan sarılığı genellikle zararsızdır ve birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak bazı durumlarda, yüksek bilirubin seviyeleri beyin hasarına neden olabilir, bu nedenle bebekler genellikle bir önlem olarak test edilir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda bir bilirubin kan testi isteyebilir:

  • Sarılık, koyu renkli idrar veya mide ağrısı gibi belirtileriniz varsa. Bunlar hepatit, siroz veya diğer karaciğer hastalıklarını gösterebilir
  • Karaciğerinizden safra taşıyan yapılarda tıkanma olup olmadığını anlamak için
  • Mevcut bir karaciğer hastalığını veya bozukluğunu izlemek için
  • Kırmızı kan hücresi üretimi ile ilgili problemlere bağlı bozuklukları teşhis etmek için. Kan dolaşımındaki yüksek bilirubin seviyeleri, safra kesesi hastalığının bir işareti ve hemolitik anemi olarak adlandırılan bir durum olabilir

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Normal sonuçlar değişebilir, ancak yüksek bilirubin seviyeleri karaciğerinizin doğru çalışmadığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte, anormal sonuçlar her zaman tedavi gerektiren tıbbi bir durumu göstermez. Normal bilirubin seviyelerinin yükselmesi, ilaçlar, bazı yiyecekler veya zorlayıcı egzersizlerden de kaynaklanabilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık kuruluşu ile görüşün.

Bilirubin kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bilirubin kan testi karaciğer sağlığınızın yalnızca bir ölçüsüdür. Doktorunuz karaciğer hastalığı veya kırmızı kan hücresi bozukluğu yaşayabileceğinizi düşünüyorsa, başka testler önerilebilir. Bunlar arasında karaciğer fonksiyon testleri, kanınızdaki farklı maddeleri ölçen bir testler grubu ve karaciğerde yapılan belirli proteinler için testler bulunur. Ek olarak, sağlık uzmanınız karaciğerinizden incelemek üzere bir doku örneği almak için idrar testleri, ultrason veya biyopsi önerebilir.

Advertisement


Leave A Reply