Bireysel Farklılıkları Kabul Etmek Neden Önemlidir? Nasıl Davranılmalıdır?

0
Advertisement

Bireysel farklılık nedir, bireysel farklılığı olan kimse ile nasıl iletişime geçilir? Bu farklılıkları kabul etmek neden önemlidir, nasıl davranılmalıdır?

Bireysel Farklılıkları Kabul Etmek Neden Önemlidir?

Bir insanın kendine özgü olan fiziksel ve kişisel özelliklerine bireysel özellik denir. Bireyleri eşsiz yapan, diğer insanlardan ayıran özelliklere de bireysel farklılık denir.

Toplumu oluşturan bireylerin kendini diğer kişilerden ayıran fiziksel özellikleri, duygusal özellikleri ve zihinsel özellikleri (yetenek ve ilgi alanları) bulunur. Farklı özellikleri bulunan bireylere her zaman saygılı ve hoşgörülü bir biçimde davranılmalıdır.

Dış görünüşümüz, olaylara verdiğimiz tepkiler, ilgi alanlarımız, duygularımız birbirinden farklıdır. İnsanlar aynı olay ve durum karşısında aynı tepkiyi vermezler. Duygularımız ve düşüncelerimiz davranışlarımızı etkiler. İnsanlar hayatları boyunca çeşitli olaylar ve durumlar karşısında birbirinden farklı duygular yaşayabilir. İnsanların yaşadıkları bu duygular bireysel farklılıklarımızdır.

Arkadaşlarımızla benzer yönlerimiz olduğu kadar farklı yönlerimiz de olabilir. Birey olarak sahip olduğumuz farklı duygusal ve fiziksel özellikler ile yetenekler toplum için bir zenginliktir. Toplum içinde her birey birbirinden farklıdır. Bizden farklı olanlara her zaman saygı göstermeliyiz. Her birey, saygıya değer bir varlıktır. Herkese karşı hoşgörülü davranmalıyız. Çünkü farklı insanlar dünyayı güzelleştirir. Başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı göstermek, onların da bizim duygu ve düşüncelerimize saygı göstermelerini sağlar.

Advertisement
insanlar

Kaynak: pixabay.com

Bireysel Farklılıklara Nasıl Saygı Duyulur?

Sizden önemli ölçüde farklı olan birini anlamak, onun yaşam biçimleri veya gelenekleri hakkında hiçbir deneyiminiz olmayabileceğinden, bir meydan okuma olduğunu kanıtlayabilir; ancak, farklılıkları anlamak, ilişkilerinizde uyumu korumak için önemlidir. Farklılıklara karşı savaşmak yerine, onları kucaklayın, onlara saygı gösterin ve deneyimi bir kişi olarak öğrenmek ve büyümek için kullanın.

Adım 1

Kendi kültürünüz hakkında bilgi edinin. Kendi kültürünüzü anlamak, kültürel inanç ve davranışların etkisini anlamanıza yardımcı olur. Başka bir kültürden bir insanı önce birey olarak tanıyın. Sizden farklı bir kişi veya insanlarla uğraşırken, onları sizden farklı kılan şeyleri görmek için önce onları öğrenmelisiniz. Bu kişiyle konuşmak için biraz zaman ayırın veya resmi bir ortamda bir grup insanla uğraşıyorsanız, bu kişiler hakkında bilgi toplamak ve onların sizden ve gruptaki diğerlerinden nasıl farklı olduklarını görmek için bir anket uygulayın.

Adım 2

Başkalarının kültürleri hakkında bilgi edinin. Geleneklerini ve göreneklerini sorarak diğer insanları tanıyın. Farklı bir kültürden bir kişi bir tatili kutluyorsa, katılmayı veya onu etkinlikle ilgili bilgileri sizinle paylaşması için teşvik etmeyi düşünün, böylece anlayışınızı geliştirebilirsiniz.

Adım 3

Kabul etmediğiniz şeyleri kabul edin. Bireylerin farklılıklarına saygılı olmak, onlarla her zaman aynı fikirde olmak anlamına gelmez. Eğer üstesinden gelinemeyecek bir fikir ayrılığınız varsa, bu anlaşmazlığı bir doğru ve yanlış meselesi değil, sadece bir fikir ayrılığı olarak görerek geçin.

Adım 4

Hayatınızla ilgili bilgileri paylaşın. Hayatınız hakkında gönüllü bilgi vererek bilgi paylaşımında karşılık verin. Bunu yaparak, bu kişiye bir ilişki kurmaya ne kadar istekli olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Adım 5

Benzerliklerin olduğu yerlerde bağlantılar oluşturun. Farklılıklarınız olan kişiyle ortak yönlerinizi arayın ve bu benzerlikler üzerine inşa edin, onunla sosyal gezilere katılın veya ikinizin de zevk aldığı şeyleri tartışın. Yaptığınız gibi, muhtemelen sizin ve bu kişinin düşündüğünüzden daha benzer olduğunuzu göreceksiniz.

Advertisement


Leave A Reply