Blobfish Nasıl Bir Hayvandır? Blobfish Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Blobfish nasıl hayvanlardır, özellikleri nelerdir? Blobfishler hakkında bilinen ilginç gerçekler, ile ilgili bilgiler.

Blobfish

Kaynak: reddit.com

Blobfish, derin deniz balıklarıdır. Sadece Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda‘da bulunabilir. Blobfish, okyanusun karanlık ve soğuk bölgelerinde yaşar ve su basıncının deniz seviyesindeki basınca göre 60 ila 120 kat fazla olduğu 2000 ila 3900 feet derinlikte yaşar. Hayatları için en büyük tehdit, balık ağlarına yakalanmaktır. Bu olağandışı balık çok nadir bulunur ve şu anda nesli tükenmek üzere olarak listelenmiştir.

İlginç Blobfish Gerçekleri:

Blobfish 30 santim uzunluğa ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilir.

Blobfishlerin, gevşek, pembe cildi, pullar yerine dikenlerle örtülüdür.

Blobfish büyük bir kafaya, sarkmış köşeleri olan büyük bir ağza, boncuk gözlere ve büyük bir burna (aslında deri parçası) sahiptir. Sudaki bu balıkların kesin morfolojisi bilinmemektedir (doğal ortamında hiç fotoğrafları çekilememiştir).

Kafa ve jöle benzeri vücut dokusunun olağandışı morfolojisi, Blobfishin 2013’te dünyanın en çirkin hayvanı olarak seçilmesinin nedenidir.

Advertisement

Blobfish’in diğer balıklar gibi yüzme kesesi yoktur çünkü atmosfer basıncında çökecek ve vücudun patlamasıyla sonuçlanacaktır.

Blobfishin vücudunda kasları ve kemikleri yoktur. Vücudu, sudan çıkarıldığında sarkık bir kütle haline dönüşen jöle benzeri bir maddedir.

Blobfish’in yüzmek için enerji harcaması gerekmez. Düşük yoğunluklu vücudu sayesinde, okyanus tabanının üstünde süzülür.

Blobfishler etçildir. Beslenmeleri, kabuklulara, deniz kestanelerine, kabuklu deniz hayvanlarına ve deniz kalemlerine dayanır.

Blobfishlerin dişleri yoktur ve insanlar için zararlı değildir (insanlar bu balıkların yaşadığı koşullarda hayatta kalamazlar, bu nedenle doğal ortamındaki blobfish ile temas etmek bir seçenek değildir).

Blobfishlerin tek doğal düşmanları insanlardır.

Advertisement

Blobfish, tüm yaşamını deniz tabanı üzerinde geçirir. Bazen bu balıklar ölümcül olan trol ağlarına yakalanır ve ölürler (basıncın hızla değişmesi nedeniyle).

Blobfish’in ticari değeri yoktur (onun jöle benzeri eti lezzetli değildir).

Akvaryumlar, bu balıkların doğal ortamı için yoğun basınç gibi zor koşulları sağlayamayacakları için, Blobfishler evde beslenemezler.

Okyanus zemininde dişilerin binlerce pembe yumurta bırakması dışında, blobfishlerin üreme davranışları hakkında çok az şey biliniyor. Yumurtaların gizlenmesi için kullanılabilecek bitkiler, mağaralar ve kayalıkların eksikliği nedeniyle, anne ve baba, yavrular yumurtadan çıkana kadar döllenmiş yumurtaları korumak zorundadır.

Blobfishlerin kaç yıl yaşadığı, ortalama ömrü bilinmemektedir.


Leave A Reply