Bodrum’un Meşhur Mezesi, Köpoğlu (Köpeoğlu) Meze Tarifi ve Malzemeleri

0
Advertisement

Özellikle Muğla – Bodrum’da çokça rastlayabileceğiniz meşhur, lezzetli ve özel gecelerin sofralarında mutlaka olması gereken Köpoğlu mezesinin yapılışı. Köpoğlu mezesi malzemeleri ve tarifi.

köpoğlu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Köpoğlu Mezesi Malzemeleri

2 adet orta boy uzun patlıcan (Ana malzemedir taze olsun)
2 adet orta boy domates
Tuz
Zeytinyağı
2-3 diş sarımsak
400 gram (2 su bardağı kadar) süzme yoğurt
1 adet uzun sivri biber
Karabiber

Köpoğlu Tarifi / Köpoğlu Mezesi Nasıl Yapılır?

Patlıcanlarımızı iyicene közleyelim. iyice közlensin ki kabukları rahat soyulsun. Közlenmiş olan patlıcanları bir kap içerisindeki soğuk suyun içerisine atın. Hem yanık kısımlardan hem de kabuklarından ufak bir bıçak yardımı ile kurtulun. Kalan patlıcanları da doğrayın.

Sivri biberi de iyice közleyip yanık kısımlarını ve temizleyebildiğiniz kadar kabuklarını da alıp ince ince doğrayın.

Domateslerin kabuklarını doğrayın. Derince bir tava içerisine kabukları alınmış domatesleri küp küp doğrayıp atın ya da rendeleyin. Domateslere zeytinyağı, karabiber ve tuzu da ilave edin. Dilediğiniz miktarda sarımsağı da soyup iyicene dövün ve domateslere ilave edip ocağın altını açın. Ateşte bir süre kavrulan domateslerin içerisine patlıcanları ve biberleri de ilave edip kavurmaya devam edin. Tüm malzemeleri iyicene kavurun.

Bu karışım kavrulduktan sonra bir kap içerisine alın. Farklı bir kapta sarımsaklı yoğurt hazırlayın ve karışımız üzerine ekleyip iyicene bir kaşık yardımı ile karıştırın. Daha sonra bir servis tabağına aldığınız karışımı zeytinyağı ve yine kavrularak hazırlanmış domates sosu ile süsleyip buzdolabına koyun. Soğuk olarak tüketin. Afiyet olsun…

Advertisement

Köpoğlu (Köpeoğlu) Mezesi

Kaynak 2 – Köpoğlu Tarifi

Malzemeler

  • 2 adet orta boy patlıcan
  • 1 adet sivri biber
  • 2 adet domates
  • Zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • 3 Diş Sarımsak
  • 2 su bardağı süzme yoğurt

Yapılışı:

İlk köpeoğlu mezesini yediğim gün aklıma gelir. Bodrum’da sıradan bir köftecide yemek yerken ikram olarak masamıza gelen yoğurtlu mezeyi bir tattıktan sonra masadaki herkes bu mezenin ne olduğunu birbirine sorar olmuştu. Bir daha da o kadar güzel bir Köpeoğlu hiç bir yerde açıkçası yiyemedim.

Yapılışına gelince… Öncelikle patlıcanları iyice közleyin. Közlediğiniz patlıcanları soğuk suyun içine atarak hem yanmış kısımlarını hem de kabuklarını iyice sıyırıp geriye kalan kısmı bir kap içerisine doğrayın. Daha sonra elimizde ki sivri biberleride iyice közleyip onlarıda ince ince doğruyoruz. Bunlardan özellikle patlıcan; mezemizin ana malzemesini oluşturuyor o sebeple taze olmasına dikkat ediniz.

Derince bir tavaya kabukları soyulup alınmış domatesleri ya rendeleyin ya da küp küp doğrayıp atın. Bir miktar zeytinyağı, tuz ve karabiberi ilave edin. Dövülmüş sarımsağıda ilave ettikten sonra ateşe koyun. Bir miktar ateşte kavurduktan sonra içine patlıcan ve biberleride ekleyin.Tavına gelinceye kadar ateşte kavurun.

Sos ile pişmiş patlıcanlı karışımı bir servis tabağına alın. Üzerine iyice çırpılmış sarımsaklı yoğurdu ekleyin ve tekrar karıştırın. Zeytinyağı ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Advertisement


Leave A Reply