BRAF Mutasyonu Nedir? BRAF Mutasyon Analizi Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

BRAF Mutasyonu Nedir? BRAF Mutasyon analizi neden ve nasıl yapılır? BRAF Mutasyon analizi sonuçları nedir, neyi ifade eder?

BRAF Mutasyonu

BRAF Mutasyonu Nedir? BRAF Mutasyon Analizi Nasıl Yapılır?

BRAF genetik testi nedir?

Bir BRAF genetik testi, BRAF adlı bir gende mutasyon olarak bilinen bir değişikliği arar. Genler, annenizden ve babanızdan geçen temel kalıtım bilgileridir.

BRAF geni, hücre büyümesini kontrol etmeye yardımcı olan bir protein yapar. Onkogen olarak bilinir. Bir onkogen arabadaki gaz pedalına benzer. Normal olarak, bir onkogen gerektiğinde hücre büyümesini başlatır. Fakat eğer bir BRAF mutasyonunuz varsa, gaz pedalınız sıkışmış gibi ve gen hücrelerinin büyümesi durdurulamaz. Kontrolsüz hücre büyümesi kansere neden olabilir.

Bir BRAF mutasyonu ebeveynlerinizden kalıtsal da olabilir veya daha sonra da gelişebilir. Sonradan gelişen mutasyonlar genellikle çevre veya hücre bölünmesi sırasında vücudunuzda meydana gelen bir hatadan kaynaklanır. Kalıtsal BRAF mutasyonları çok nadir görülür, ancak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Edinilmiş (somatik olarak da bilinir) BRAF mutasyonları çok daha yaygındır. Bu mutasyonlar, cilt kanserinin en ciddi şekli olan melanom vakalarının yaklaşık yarısında bulunmuştur. BRAF mutasyonları sıklıkla kolon, tiroid ve yumurtalıklar dahil olmak üzere diğer hastalıklarda ve farklı kanser türlerinde de bulunur. BRAF mutasyonu olan kanserler, mutasyonu olmayanlardan daha ciddi olma eğilimindedir.

Advertisement

BRAF Mutasyon Analizi Neden Yapılır?

Test en sık, melanomlu veya diğer BRAF ile ilişkili kanserli hastalarda BRAF mutasyonunu aramak için kullanılır. Bazı kanser ilaçları, özellikle BRAF mutasyonuna sahip kişilerde etkilidir.

BRAF testi, aile geçmişinize ve / veya kendi sağlık geçmişinize dayalı olarak kanser riski altında olup olmadığınızı görmek için de kullanılabilir.

Melanom veya başka bir kanser türü teşhisi konduysa BRAF testine ihtiyacınız olabilir. Mutasyona sahip olup olmadığınızı bilmek, doktorunuzun doğru tedaviyi yapmasına yardımcı olabilir.

Kansere yakalanma riskinin daha yüksek olup olmadığını görmek için de bu teste ihtiyacınız olabilir. Risk faktörleri ailede kanser öyküsünü ve / veya erken yaşta kansere yakalanmış olmayı içerir. Spesifik yaş, kanser tipine bağlıdır.

BRAF Mutasyon Analizi Nasıl Yapılır?

Çoğu BRAF testi, tümör biyopsisi adı verilen bir prosedürle yapılır. Biyopsi sırasında, doktorunuz, tümörün yüzeyini keserek veya kazıyarak küçük bir doku parçası alır. Doktorunuz tümör dokusunu vücudunuzun içinden çekmek için özel bir iğne kullanabilir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Melanom veya başka bir kanser türünüz varsa ve sonuçlar bir BRAF mutasyonuna sahip olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz mutasyonu hedeflemek için tasarlanmış ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar diğer tedavilerden daha etkili olabilir.

Advertisement

Melanom veya başka bir kanser türünüz varsa ve sonuçlar mutasyonunuz olmadığını gösteriyorsa, doktorunuz kanserinizi tedavi etmek için farklı ilaçlar önerecektir.

Kanser teşhisi konmamışsa ve sonuçlarınız BRAF genetik mutasyonuna sahip olduğunuzu gösteriyorsa, bu sizin kanseriniz olduğu anlamına gelmez, fakat kanser riskiniz daha yüksektir. Daha sık kanser taraması yaptırmanız kanser riskinizi azaltabilir.

BRAF testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Doktorunuz V600E mutasyonundan bahsetmiş olabilir. Farklı BRAF mutasyonları vardır. V600E en yaygın BRAF mutasyon türüdür.


Leave A Reply