Brokolinin Saç İçin Faydaları, Saç Güzelliği ve Sağlığı İçin Kullanımı

0
Advertisement

Brokoli sebzesinin saç sağlığına ve güzelliğine ne gibi faydaları vardır? Saç sağlığı için brokoliyi nasıl kullanmalıyız, açıklamaları.

saç

Brokolinin Saç İçin Faydaları

Düzenli olarak brokoli tüketmenin sadece cildimiz için değil, saç ve saç derimiz için de çok faydalı olduğu görülmüştür.

Brokolide bulunan, B ve C vitaminleri, saçınızı daha güçlü kılar ve saç foliküllerini güçlendirir. C vitamini, saç dökülmesine neden olan serbest radikallerle de savaşmaktadır.

Saç Sağlığını İyileştirir

Brokoli gibi koyu yeşil sebzeler, sebum üretimini sağlayan, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir – Sebum, yağ bezlerinden salgılanan, cilde ve saça nem veren, açık sarı, yağlı bir maddedir..

saç

Advertisement

Saç Dökülmesini Önler

Bu harikulade sebzedeki C vitamini, serbest radikalleri elimine eder ve saçlarınızı daha kalın ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltan ve saç dökülmesine karşı mücadele eden iyi bir B vitamini kaynağıdır.

Saçlarımızı Güçlü ve Parlak Yapar

Brokolinin saçlarımızı güçlü ve parlak hale getirmekte çok faydalı olduğu bulunmuştur. Bu fayda, esas olarak, içindeki C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanların varlığından kaynaklanmaktadır.

Bu antioksidanlar, saç derimizi ve saç köklerimizi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur, sağlıklı yapar ve böylece güçlü ve parlak hale getirir. Brokoli ayrıca saçlarımızı doğru besler ve kurumasını önler.

Buna ek olarak brokoli, saçlarımızı besleyen ve nemlendiren ve onları güçlü ve parlak tutan harika bir saç bakım maskesi olarak da kullanılabilir. Bunun için, biraz gül suyuna iki çorba kaşığı brokoli tozu ekleyin ve ince bir macun yapmak için iyice karıştırın. Bunu saç derinize ve saça uzunlamasına uygulayın. Tüm saçların macunla tamamen kaplandığından emin olun. Bir saat kurumaya bırakın ve sonra suyla durulayın.

Brokoli tohumu yağı, saçınıza parlaklık kazandıran şampuanlarda bulunan, silikona benzeyen, benzersiz bir yağlı asit bileşimi içerir. Eusik asit olarak da bilinen bu omega-9 yağ asidi, saç foliküllerine zararlı deterjan veya kimyasal madde artığı bırakmadan saçınıza pürüzsüz, doğal bir parlaklık kazandırır. Bu bakımdan ticari şampuanlar ve kremlere göre daha avantajlıdır.

Brokoli

Advertisement

Saç Büyümesini Destekler

Beslenmemize düzenli olarak brokolinin dahil edilmesinin saç büyümesini arttırmada etkili bir yöntem olduğu bulunmuştur.

Brokolinin bu yararı, esas olarak içinde antioksidanların bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan bu antioksidanlar onları dengeler ve böylece saç derimize ve saç köklerine oksidatif hasar vermelerini önler.

Bu, kafa derisindeki kan dolaşımını artırır ve saç köklerimizin iyi beslenmesini sağlar. Böylece saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur ve saçlarımızın sağlıklı kalmasını sağlar.

Buna ek olarak brokoli, kafa derimizi sağlıklı tutmada ve saç büyümesini desteklemede önemli bir rol oynayan çinko, bakır, demir, kalsiyum ve E vitamini vb. Gibi diğer besinlerin iyi bir kaynağıdır.

Kafa Derisindeki Aknelerin Tedavisi

Akne temel olarak tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen önemli bir cilt sorunudur. Esas olarak, sistemimizdeki kir, safsızlık ve toksinlerin neden olduğu cilt gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kafa derisi içinde dağılabilir ve kafa derisi sivilce olarak bilinir.

Brokolinin kafa derisi akne tedavisinde çok faydalı olduğu bulunmuştur. Bunun nedeni kafa derimizi ve saç köklerimizi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağı olmasıdır.

Ayrıca sistemimizdeki toksinleri gidermek için iyidirler ve bu akne, sivilce vb. Gibi sorunların riskini azaltmada yardımcı olur.

Brokolide bulunan su, detoksifikasyon işleminde de önemli bir rol oynar.


Leave A Reply