Bufalo Hakkında Bilgi, Amerika ve Afrika’nın Büyük Hayvanları Bufalonun Özellikleri

0
Advertisement

Bufalo nedir? Amerika ve Afrika kıtasında yaşayan ve aslanların en büyük ezeli rakibi olan Bufalonun özellikleri hakkında bilgiler.

Bufalo, Bovidae ailesinin büyük bir üyesidir. İki tür manda vardır: Afrika veya Cape mandası ve Asya mandası. Boğalara çok benzeyen koyu gri veya siyah hayvanlardır.

Bufalo genellikle bizon ile karıştırılır. İlk Amerikalı yerleşimciler, hayvanlar görünüş olarak benzer oldukları için bizon “buffalo” olarak adlandırdılar. Bununla birlikte, bizon da sığır (bovidlerin bir alt ailesi) iken, gerçek bufalodan farklı bir cinse aittirler. Entegre Taksonomik Bilgi Sistemine (ITIS) göre diğer büyükbaş hayvanlar arasında evcil sığır, öküz, yaks, dört boynuzlu antilop, bongo ve kudus bulunur.

buffalo

Kaynak: pixabay.com

Boy

Manda en büyük sığırdır. Kuyruğu ekstra 2 ila 3,3 fit (60 ila 100 santimetre) ekleyerek baştan aşağı 8 ila 9 fit (2,4 ila 2,7 metre) arasındadır. 1.500 ila 2.650 pound ağırlığındadırlar. (700 ila 1.200 kilogram). Afrika mandası daha küçüktür, ancak yine de boyut olarak oldukça etkileyicidir. Baştan tırnağa 4,26 ila 4,92 fit (130 ila 150 cm) uzunluğunda ve 935 ila 1.910 libre ağırlığındadırlar. (425 ila 870 kg).

Yetişme ortamı

Manda, Asya’nın tropikal ve subtropikal ormanlarında yaşar. Zamanlarının çoğunu suda geçirdikleri için uygun bir şekilde adlandırılırlar. Toynakları ekstra geniştir ve gölet, bataklık ve nehirlerin dibindeki çamura batmalarını engeller.

Afrika mandası asla sudan uzak değildir. Encyclopedia Britannica’ya göre, otlaklarda, savanlarda, bataklıklarda, ova taşkın yataklarında, karışık ormanlarda ve açıklıklarda yaşayabilirler, ancak hiçbir zaman bir su kütlesinden 20 kilometreden fazla dolaşmazlar. Ancak günlerini banyo yaparak geçirmek yerine, kestirirken serinlemek için ağaçların altına yatarlar. Geceleri temiz havada otlamayı severler.

Advertisement

Alışkanlıklar

Bufalo sosyal hayvanlardır ve sürü adı verilen gruplar halinde yaşarlar. Manda sürüleri cinsiyete göre ayrılır. Genç erkekler yaklaşık üç yıl anne sürüsünde kalır, sonra erkek sürüye katılır. Anne sürülerinde 30’a kadar dişi ve yavruları bulunur. Erkek paketlerin en fazla 10 üyesi vardır. Afrika mandası sürüleri çoğunlukla karışık cinsiyetlidir. Birkaç tamamen erkek sürüleri var, ancak bunlar genellikle yaşlı erkeklerden oluşuyor. Bir Afrika paketinin genellikle 1.000’den fazla üyesi vardır.

bufalolar

Diyet

Bufalolar otoburdur, bu yüzden sadece bitki örtüsü ile beslenirler. En sevdikleri yiyecekler ot ve otlardır, ancak manda su bitkilerini de yiyecektir. Hem Afrika hem de Asya mandası, yiyecek ot veya ot bulamadıkları zaman çalıları ve ağaçları yerler.

Yavru

Bufalo, çoğu memeli gibi, buzağı denilen genç canlılara sahiptir. Genellikle bir seferde bir buzağıları olur ve dişi doğumdan önce 9 ila 11 aylık bir gebelik süresi boyunca buzağı taşır. Buzağı doğduktan sonra, bir manda annesiyle yaklaşık üç yıl kalır. Erkek buzağılar daha sonra erkek sürüye taşınırken dişi buzağılar dişi sürüde kalır. Kadınlar iki yılda bir hamile kalıyor.


Leave A Reply