Cagliari Nerededir? Cagliari Tarihi

0

Cagliari hangi ülkededir? Cagliari ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Cagliari hakkında bilgi.

cagliari

Cagliari

Cagliari; İtalya’da kent, Sardunya Adası’nın ve aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Adanın güneyinde, Cagliari Körfezi’nde, Mannu Irmağı ağzında kuruludur. Adanın en büyük kenti, limanı ve endüstri merkezidir.

Advertisement

Limandan maden filizi (kurşun, çinko, tuz) dışsatımı yapılır. Tuzlu bataklıkların bulunduğu çevresinde önem verilen yeni endüstri kuruluşları yer alır.

Tarih: Kartacalıların kurduğu kent, İÖ 238’de Romalılar tarafından alındı. İS 454’te Vandalların eline geçti. Daha sonra bir süre bağımsız kalan kent, 533’te Bizans egemenliğine girdi. 8. ve 9. yüzyıllarda Arap kuşatmalarına sahne oldu, 1052’de Pisa, 1326’da Aragón, 1717’de Avusturya, 1718’de Savoy Hanedanı yönetimi altında kaldı. İkinci Dünya Savaşı’nda bir denizaltı üssü olması nedeniyle, Müttefikler tarafından yoğun biçimde bombalandı.

Tarihsel Eserler: Üniversite (1956), arkeoloji müzesi, amfiteatr, roman-gotik üslubunda katedral (13. yüzyıl), San Saturnino Bazilikası (5. yüzyıl), ortaçağ surlarının kalıntıları, kentteki başlıca kültürel ve tarihsel yapılardır.

Advertisement


Leave A Reply