Camilo Torres Restrepo Kimdir? Kolombiyalı Marksist (Devrimci) Rahibin Hayatı

0
Advertisement

Camilo Torres Restrepo kimdir? Kolombiyalı marksist (devrimci) bir din adamı ve aynı zamanda bir gerilla olan Camilo Torres Restrepo hayatı hakkında bilgiler.

Camilo Torres Restrepo

Camilo Torres Restrepo (d. 2 Şubat 1929, d. 15 Şubat 1966), Kolombiyalı devrimci rahip. Üst sınıftan (özellikle zengin olmayan) bir Bogota ailesinden olan Camilo Torres, Bogota Ulusal Üniversitesi’nde hukuk fakültesine başladı, ancak 1947’de profesyonel hedeflerini aniden değiştirdi ve Roma Katolik ilahiyat okuluna girdi. Mesleği geleneksel dindarlığa dayanmıyordu; daha ziyade, savaş sonrası Avrupa’da güçlü bir akım olan ve İkinci Vatikan Konseyi reformlarından ve kurtuluş teolojisi hareketinden ek ivme kazanacak olan ilerici sosyal Katolikliğe çekildi. 1954 yılında atandıktan sonra Belçika‘da Louvain’de sosyoloji okudu; Ulusal Üniversite’de sosyoloji öğretti; kolej papazı olarak görev yaptı; ve Kolombiya‘nın tarım reform ajansı ve diğer sosyal programlarla çalıştı. 1960’ların birçok Kolombiyalı entelektüeli gibi, Küba Devrimi’nden etkilendi ve ülkesinin siyasi ve sosyoekonomik kuruluşundan giderek daha fazla yabancılaştığını hissetti.

Torres’in sosyal aktivizmi ve Marksistlerle çalışma isteği, ona rahiplik görevleri ile laik kaygılar arasında seçim yapmasını emreden dini üstleriyle ilgiliydi. Buna karşılık, aktif rahipliği bıraktı ve 1965’te Frente Unido (Birleşik Cephe) olarak bilinen yeni bir sol koalisyon başlattı. Ünlü karizması taraftarları kendine çekti, ancak radikal reformu barışçıl yollarla uygulama olasılığı olan yaşayabilir bir hareketi organize etmenin zorluğu yüzünden hüsrana uğradı. Bu nedenle, yasal mücadeleyi bıraktı ve Kolombiya’da faaliyet gösteren tüm gerilla örgütlerinin Küba modeliyle en yakından ilişkili olan Ulusal Kurtuluş Ordusu’na katıldı.

Torres, katıldığı ilk askeri çatışmada öldü. Bununla birlikte, hafızası ve yazıları Kolombiyalı solcular üzerinde güçlü bir etki yaratmaya devam etti ve birçoğu için kişisel örneği şiddet eylemine başvurmayı meşrulaştırdı. Kolombiya’da Golconda hareketi, ölümünden bir süre sonra Camilo Torres örneğini takip etmek için kuruldu.

Eserleri

  • On iki mesaj ve bir bildiri (2015) Francisco José de Caldas Bölge Üniversitesi.
  • Bogota’nın Proleterleşmesi (1987)
  • (Corredor Rodríguez, Berta ile birlikte) (1961) Sutatenza, Kolombiya radyo okulları: sonuçların sosyolojik değerlendirmesi
  • Kurtuluş veya Ölüm (1967)
  • Camilo Torres: Peder Camilo Torres Restrepo (1956- 1966) (1966) tarafından
  • (Marighella, Carlos ile birlikte) İki Asi (1970)
  • Hıristiyanlık ve Devrim (1970)
  • Küba, Kayıp Cennet (1969)

Advertisement

Leave A Reply