Carl Orff Kimdir?

0

Carl Orff kimdir ve ne yapmıştır? Carl Orff hayat hikayesi, biyografisi, besteleri, eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Carl Orff Kimdir?

Bir süre tiyatro orkestraları yönetti. 1924’te kurucuları arasında bulunduğu Günther-Schule’de müzik dersleri verdi. 1936’dan sonra beste çalışmalarına ağırlık verdi. 1950′ de Münih Yüksek Müzik Okulu’nda kompozisyon öğretmeni oldu; 1960’a kadar bu görevini sürdürdü. Müziği etkinleştirmek, yani edilgin dinleyicinin etkin olarak müzik icrasına katılmasını sağlamak yoluyla çaba harcadı. Gençlere ritm ve melodi bilinci kazandırmak için eğitsel çalışmalar yaptı, Schulwerk (1930-1935; 1950-1954) adlı eserini kaleme aldı. 1961’den başlayarak eğitsel çalışmalarını geliştirmek için Salzburg’daki Orff Enstitüsü’nün yöneticiliğini üstlendi. Tiyatro, dans ve müzik arasında bir sentez oluşturmak isteyen sanatçı, ilkel ritimlere ve çoğunlukla vurmalı çalgıların tınıları ve orkestra renklerinin araştırılmasına dayanan müziğiyle seçkinleşti. En ünlü eseri Carmina Burana (1937) adlı sahne oratoryosudur.

Öteki eserleri: Shakespeare‘in Bir Yaz Gecesi Rüyası için sahne müziği (1939), Der Mond (Ay) 1939 ve Die Kluge (Akıllı Kız) 1943 adlı operaları, Catulli Carmina (1943) ve Trionfo di Afrodite (1953) adlı sahne oratoryoları sayılabilir.

Carmina Burana, librettosu 13. yüzyılda Bavyera’daki bir manastırda bulunan şiirlerden derlendi. Üçlü eserin öteki ikisiyse Catulli Carmina ve Trionfo di Afrodite adlarını taşır. Çekici ezgilere dayanan oratoryada bazı koro parçaları Bavyera köylülerinin türkülerinden alınmıştır. Ortaçağ Latincesi, Almancası ve Fransızcası ile yazılmış şiirlerde aşka ve şaraba övgünün yanı sıra kokuşmuş din adamlarından taşlamak bir biçimde söz edilir. 25 şarkıdan oluşan oratorya İlkbahar, Tavernada ve Aşk Sarayı başlığı altında üç bölümdür. Vurma çalgılarla güçlendirilmiş orkestra, koro, soprano, tenor ve bariton solo için bestelenmiştir.


Leave A Reply