Kelebek (Papillon) Kitap Özeti Konusu Hakkında Bilgi, Henri Charrière

0
Advertisement

Henri Charrière’nın Kelebek (Papillon) isimli romanının konusu nedir? Kelebek kitabının özeti, karakterler ve kitap hakkında bilgi.

kelebek kitap

Kelebek

Papillon (Fransızca “kelebek”), Henri Charrière tarafından yazılan ve ilk olarak 30 Nisan 1969’da Fransa’da yayınlanan otobiyografik bir romandır. Papillon, Charrière’in takma adıdır. Roman, Papillon’un sözde hapsedildiğini ve ardından Fransız Guyanası’ndaki Fransız ceza kolonisinden kaçışını ayrıntılarıyla anlatıyor ve 1931 ile 1945 arasındaki 14 yıllık bir dönemi kapsıyor.

Kitap Özeti

Kelebek dövmesi nedeniyle kelebek (Papillion) olarak bahsedilen Henri Charriere, işlemediği bir cinayetle suçlanır ve kendini mahkemede duruşmayı beklerken bulur. Avukatının gerçek bir kanıt olmadığına dair güvencesine rağmen, suçlu bulunur ve müebbet hapis cezasına çarptırılır. Cezaya itiraz edip etmeme konusunda neredeyse bir an önce karar vermesi gereken Kelebek, yıllarca hapis cezasına çarptırılacağından korkarak, cezayı geri almak veya azaltmak için yeni bir dava açmaya çalışmak yerine elindeki her şeyi kaçışa odaklamaya karar verir. Henri suçlu olduğunu bir türlü kabul etmez ve bu yüzden hapisten kaçmak için planlar yapmaya başlar.

Kelebek kısa süre sonra kaçma fırsatı bulur, ancak ona su alan bir tekne satan Jesus adında bir adam tarafından aldatılır. Kelebek kısa süre sonra, nihai özgürlüğüne giden yolda ona tavsiye ve yardım veren birçok kişiden ilkiyle tanışır. Bir grup cüzamlının yardımıyla Kelebek ve iki arkadaşı kaçmayı başarır ancak Venezuela’da gözaltına alınırlar. Kelebek, bu en yeni hapishane biçiminden kaçma fırsatı bulduğunda, ülkenin yerlileri tarafından kabul görür. Orada bir kadın tarafından “koca” olarak alınır ve kısa sürede hem bu kadın, Lali hem de onun küçük kız kardeşi ile bir aile olarak yaşamaya başlar. Kelebek, kendisini haksız yere suçlayanlardan intikam almaya devam etmeden asla huzura kavuşamayacağını anladığında ikisi de hamiledir. Kısa süre sonra tekrar yakalanır ve iki yıl hücrede tutulduğu hapishaneye geri götürülür. Bu sürenin sonunda, hemen yeni bir kaçış fırsatı aramaya başlar. Bir sal inşa ettirir ve daha sonra toplanmak üzere gizler, ancak montaj sürecinde yakalanır ve tekrar hücreye gönderilir. Köpekbalıkları tarafından saldırıya uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olan genç bir kızı kurtarma çabası, cezasının indirilmesiyle sonuçlanır, böylece bu cezanın sekiz yılının sadece on dokuz ayını çeker.

Ana hapishanenin görece özgürlüğünde Kelebek, kendini deli gibi göstermek için elinden geleni yapar. Adanın akıl hastanesinden başka bir girişimde bulunur, ancak sert denizler tarafından geri sürülür ve bu sırada ortağı ölür. Kelebek daha sonra akıntı tarafından denize sürüklenme olasılığı yüksek olan kendini denize atabileceği bir yer keşfeder. Hindistan ceviziyle dolu derme çatma bir çantayla donanmış olarak bunu yapar ve kaçışının ilk ayağı başarılı olur. Sonunda kendini Venezuela’da bulur. Yıllardır mücadelesini verdiği özgürlüğe sonunda kavuşmuştur.

Advertisement

Leave A Reply