Çerepovets Nerededir? Rusya Çerepovets Kenti Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Rusya’da bulunan Çerepovets hakkında kısa bilgi. Çerepovets kenti nerededir? Nüfusu, etimolojisi ve tarihi ile ilgili bilgiler.

Çerepovets, Vologda Oblastı, Rusya’da, oblastın batısında, Sheksna Nehri kıyısında (Volga Nehri’nin bir kolu) ve Rybinsk Rezervuarının kıyısında yer alan bir şehirdir. 2010 Nüfus Sayımı itibariyle nüfusu 312.310 idi ve bu da onu oblast’ın en kalabalık şehri haline getirdi.

Çerepovets

Çerepovets

Etimoloji

“Çerepovets” kelimesinin kökeni yerel tarihçiler arasında çok tartışılan bir konudur. Bir versiyona göre, şehir adını “kafatası” (Rusça: череп, cherep) kelimesinden aldı. Antik çağda, Sheksna ve Yagorba Nehirlerinin birleştiği yerde, tepedeki tanrı Veles onuruna bir pagan sığınak vardı. Tepenin üst kısmına “kafatası” deniyordu. Başka bir versiyonda “Çerepovets” kelimesi, Sheksna’nın bankalarında yaşayan kabile “Ves” (весь) adından kaynaklanıyor. Bazı efsanelere göre, yerel yerli Veps dilinde “Çerepovets” “Veps’in balık tepesi” anlamına geliyor.

Coğrafya

Şehir, büyük Volga-Baltık suyolu, batı-doğu demiryolları, gaz boru hatları ve iki Rus federal şehri olan Moskova ve St.Petersburg arasında yer almaktadır.

Çerepovets

Tarih

Çerepovets’in kuruluşu geleneksel olarak iki Ortodoks rahip Feodosy ve Afanasy’ye atfedilir. 1362’de, çevresinde küçük bir Fedosyevo köyü kurulan Çerepovets Diriliş Manastırı’nı kurdular. Tarihçiler eski Fedosyevo köyünün modern Çerepovets’in merkezinde olduğunu düşünüyorlar. Küçük köyü önemli bir ticaret, üretim ve bölgesel ulaşım merkezine dönüştürmek için birkaç yüzyıl gerekiyordu. Çerepovets, 1777 yılında Büyük Catherine tarafından şehir statüsü kazandı ve Novgorod Valiliği’nin idari yapısında ayrı bir uyezd merkezi oldu.

Advertisement

1810’da Mariinsk kanal sisteminin inşası şehrin gelişimi üzerinde önemli bir etki yarattı. Mariinsk Kanal Sistemi, Çerepovets’i Volga Nehri ile güneye ve Baltık Denizi ile batıya bağladı. O zamanlar, 1863 yılına kadar şehir hala 3000 nüfuslu bir kalkınma evresinin çok erken bir aşamasındaydı. Uzun süredir, yedi işçili şehir tuğlaları Çerepovets’teki tek sanayi kuruluşu idi.

1861’de Kurtuluş Reformu gerçekleştikten ve gemi inşa endüstrisinin ortaya çıkmasından sonra kentin gelişimi daha dinamik hale geldi. Şehir kısa sürede büyük bölgesel demiryollarını ve su yollarını birbirine bağlayan önemli bir gemi inşa ve lojistik merkezi haline geldi. Nüfus 1915’te 10.000’e yükseldi.

Devrimden sonra, Mart 1918’de, Novgorod Valiliği’nin doğu uyuduları, Çerepovets çevresinde bulunan Çerepovets Valiliği’ni ayırmak üzere yeniden adlandırıldı. Yeni valilik 10 yıldan az bir süre vardı. 1927’de Leningrad, Novgorod, Pskov ve Murmansk Valiliği ile tek bir Leningrad Oblastı olarak birleştirildi. Eylül 1937’de, eski Çerepovets Valiliği topraklarının çoğu (Tikhvin bölgesi hariç) yeni kurulan Vologda Oblastına transfer edildi.

Şehrin müteakip gelişimi, 1955 yılında Çerepovets çelik fabrikasının (şu anda Severstal olarak bilinir) inşaatının tamamlanmasıyla yakından ilişkilidir. Eski Sovyetler Birliği‘ndeki en önemli metalurji merkezlerinin çoğunun aksine, gelecekteki çelik tesisinin yeri, gerçek mineral kaynaklarından ve mevduatlardan çok uzakta seçildi. Bunun nedeni, ülkenin kuzey ve kuzeybatısının demiryolu, karayolu ve su yolları ile tek bir işletim sistemine bağlanmasına olanak tanıyan iyi gelişmiş bir altyapıya sahip olmanın lojistik avantajıydı. Vorkuta ve Olenegorsk, Murmansk Oblastı gibi uzak madencilik merkezlerini birbirine bağladı.

Sanayi merkezinin hızlı büyümesi şehri büyük ölçüde değiştirdi ve 1960’ların başlarında nüfusu 100.000 sakini (II. Dünya Savaşı öncesi nüfusundan üç kat daha büyük) aştı. 1970 yılına gelindiğinde, Çerepovets Vologda Oblastı’ndaki en kalabalık şehir haline gelmişti.

İdari ve belediye statüsü

İdari bölümler çerçevesinde, Çerepovets, bir parçası olmasa da, Çerepovetsky Bölgesi’nin yönetim merkezi olarak hizmet vermektedir. İdari bölüm olarak, ayrı ayrı, statülerin ilçelere eşit bir idari birim olan “Çerepovets’in oblast şehrinin önemi” (oblast’ın dördünden biri) olarak dahil edilmiştir. Bir belediye bölümü olarak, Çerepovets’in oblast şehrinin önemi Çerepovets Urban Okrug olarak dahil edilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply