Charles Augustin de Coulomb Kimdir? Hayatı ve Bilime Katkıları

0
Advertisement

Charles-Augustin de Coulomb kimdir ve ne yapmıştır? Charles-Augustin de Coulomb hayatı, çalışmaları ve Coulomb yasası, buluşları hakkında bilgi.

Charles de Coulomb

Fransız mühendis ve fizikçi Charles de Coulomb, elektrik ve manyetizma alanında öncü keşifler yaptı ve Coulomb Yasası adlı teori ile ortaya çıktı.

Charles-Augustin de Coulomb

Charles-Augustin de Coulomb, burulma dengeleri konusundaki çalışmalarıyla övgüler kazanmadan önce mühendislik okudu ve ticaret yaptı. Elektrik yükleri ile manyetik çekim ve itme arasında bulunan kuvvette öncü teoriler sundu. Coulomb olarak bilinen ölçü birimi onun adına verilmiştir. 23 Ağustos 1806’da Paris’te öldü.

Erken dönem

Charles-Augustin de Coulomb, 14 Haziran 1736’da Fransa’nın Angoulême kentinde doğdu ve elektriğin ilk keşfinde en önemli bilim adamlarından biridir. Ebeveynlerinin ikisi de, avukattı (Henri Coulomb ve Catherine Bajet). Fransa’nın Angoulême kentindeki köklü aristokrat ailelerden geliyordu. Kısa süre sonra ailesi Paris’e taşındı. Orada matematik okudu ve Collège des Quatre-Nations’a gitti.

Askeri kariyer

Coulomb 1759’da askeri okula kaydoldu ve 1761’de Kraliyet Mühendislik Okulu Mézières’den (École royale du génie de Mézières) mezun oldu. Coulomb kariyerinin başlarında yapısal tasarım ve zemin mekaniği alanlarında çalıştı. Sonraki 20 yıl boyunca çeşitli yerlerde görev yaptı. 1764’ten başlayarak, Martinik, Batı Hint Adaları’nda dokuz yıl görev yaptı ve Fort Bourbon’u inşa etmekten sorumluydu.

Advertisement

Coulomb, hastalanarak 1773’te Fransa’ya döndü ve uygulamalı mekanik konusundaki en önemli çalışmalarından bazılarına başladı. Aynı yıl, Bilim Akademisi’ne ilk bilimsel makalesi olan “Statistical Problems apply to Architecture” ı sundu. Mühendislik konularındaki çeşitli tutarsızlıkların üstesinden gelmek için matematik kullanması Académie’yi oldukça etkiledi.

1779’da Coulomb, tamamen ahşaptan yapılmış bir kalenin inşasını denetlemek için Fransa, Rochefort’a gönderildi. Bu süre zarfında Coulomb, sürtünme ve iplerin sertliği konusundaki araştırması için Rochefort’taki tersaneleri kullandı. Bu deneyler, 1781’de kendisine Bilim Akademisi Grand Prix’sini kazandıran Theorie des Machines Simples (“Basit Makineler Teorisi”) adlı büyük eseri ortaya çıktı.

Charles de Coulomb

Aynı yıl, Coulomb, Brittany’de gezilebilir bir kanalın fizibilitesini rapor etmek için atandı. Planı pahalı ve kârsız buldu, ancak Fransız bürokrasisi öyle düşünmüyordu ve bu nedenle onu geçici olarak cezalandırdı. Öfkeli, Coulomb istifa etti, ancak reddedildi. Projeyi yeniden değerlendirmesi istendiğinde aynı sonuçlara vardı. Bağımsız bir inceleme, haklı olduğunu ve çabalarının karşılığını aldığını kanıtladı, ancak bu deneyim onu ​​mahvetti ve bu noktadan sonra zamanını fizik çalışmasına adadı.

Çalışmaları

1784’te Coulomb, tellerin bükülme gerilimi altındaki esnekliği üzerine bir makale yayınladı. Bu, daha sonra dünyanın yoğunluğunu belirlemek için kullanılan, iyi bilinen burulma dengesi çalışmasına yol açtı. Ancak en etkili şekilde, işlem de Coulomb tarafından sürtünme elektriği ve manyetizma kuvvetlerini ölçmenin bir yolu olarak kullanıldı.

Coulomb Yasası

Coulomb Yasası

1785 ve 1791 yılları arasında Coulomb, elektrik ve manyetizmanın çeşitli yönlerini ele alan yedi önemli makale yazdı. Bu, onu, iki elektrik yükü arasındaki kuvvetin, yüklerin çarpımı ile orantılı olduğunu ve aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olduğunu doğrulayan Coulomb Yasası olarak bilinen teoriyi formüle etmesine yol açtı.

Advertisement

Sonraki Yıllar ve Ölüm

Fransız Devrimi başladığında, birçok aristokrat gibi Coulomb da hükümetten ihraç edildi. 1791’de Corps du Genie’den emekli oldu ve Blois’teki mülkünde yaşadı ve bilimsel araştırmalara devam etti. Bu süre zarfında, pivotların sürtünmesini, sıvıların viskozitesini araştırdı.

Coulomb’un ikinci oğlu 30 Temmuz 1797’de doğdu ve 1802’de fizikçi iki oğlunun annesi Louise Francoise LeProust Desormeaux ile evlendi. De Coulomb, Batı Hint Adaları’ndaki hizmetinden bu yana kronik rahatsızlıklardan muzdaripti. 1796 yazında hastalandı ve 23 Ağustos 1806’da Paris’te öldü.


Leave A Reply