Çocuklarda Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

0

Çocuklarda bağırsak düğümlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Bağırsak düğümlenmesi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi.

bagirsak-dugumlenmesi

Advertisement

Çocuklarda Bağırsak Düğümlenmesi

İnce bağırsağın bir parçasının önündeki bağırsakla iç içe geçmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Durum bir eldiven parmağının içinin dışa çıkması gibidir. Bu şekle giren bağırsak şişer ve yolu kapatır. Bu tıkanıklığın düzelmesi için sarf edeceği gayret sonucu bağırsakta kasılma (spazm) olur. Bu durumun bilinen bir nedeni yoktur. Herhangi bir yaşta bu durumla karşılaşılabilir. Önceleri her bakımdan sağlıklı daolsa 1 yaşından ufak bebeklerde daha sık rastlanılan bir durumdur. Bebek bu adele kasılması olunca aniden ağlamaya başlar. Bu sırada yüzü solgunlaşır ve kusabilir. Spazmlar arasında bebek normale döner ve birkaç saat için dışkısı normaldir. Ne var ki kasılma atakları devam edince çocuğun dışkısı kan ve mukozadan ötürü kırmızı bir pelte görünümünü alır.

Ne kadar önemlidir?

Çok az rastlanılmakla beraber hastalık oldukça önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde hayati olabilir.

Advertisement

Muhtemel belirtiler

• Çocuğun feryat etmesine neden olacak kadar şiddetli bir ağrı
• Kusma
• Solukluluk
• Az ateş
• İçindeki kan ve mukozadan dolayı kırmızımtrak pelte gibi dışkı.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuz atak sırasında bacaklarını karnına doğru acı ile bağırarak çekiyorsa ancak nöbetler arasında sağlıklı görünüyorsa doktora başvurun.

2. Çocuğunuzun dışkısında kan ve mukozadan ötürü kırmızı bir pelte görünümü olup olmadığına bakın.

3. Nöbetler arasında çocuğunuzun ateşi olup olmadığını kontrol edin.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

Doktor, çocuğunuza hastanede bir baryum lavmanı yapacaktır. Bu çocuğun makatında bağırsaklara sıvının pompalandığı acı vermeyen bir işlemdir. Sonra alınacak röntgende bağırsakların durumu görülerek kesin teşhis konulur. Bazı hallerde bağırsaklardaki durum lavman sırasında bile düzelebilir. Durum bu olmazsa bağırsağı düzeltip normal şekline sokmak için ameliyat gerekir.


Leave A Reply