Çocuklarda Bel Kemiği Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda bel kemiği eğriliği nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Bel kemiği eğriliği ne kadar önemlidir, nasıl tedavi edilir?

bel-kemigi-egriligi

Advertisement

Çocuklarda Bel Kemiği Eğriliği

Hastalık bel kemiğini yana doğru çarpılmasıdır. Çoğu zaman çocuk buluğ çağına gelinceye kadar farkedilmeyecek kadar hafiftir. Bel kemiğinin şekil bozukluğu doğuştan olabileceği gibi, bir darbe ya da adale dishofisinde görüldüğü gibi sırt adalelerinin zayıflığından oluşabilir. Günümüzde pek rastlanmamakla beraber, verem gibi iltihabi bir durumun bel kemiğinde bıraktığı bir iz de olabilir. Hastalık tam sağlıklı bir çocukta da çok hızlı büyüme sırasında oluşabilir. Bu halde bir bacağın diğerinden hızlı büyümesi, ya da duruş bozukluğu hastalığa neden olur. Kızlarda erkeklerden daha sık görülen bir durumdur.

Muhtemel belirtiler

• Arkadan bakıldığında bir omuz diğerinden daha düşüktür.

Advertisement

• Çocuğunuz öne doğru eğildiğinde bir çarpıklık farkedilecektir.

Ne kadar önemlidir?

Hastalığa gerekli önem daima verilmelidir. Şekil bozukluğunu önlemekte erken teşhisin rolü büyüktür. Tedavi görmemesi halinde duruş şekli ciğerleri de etkileyecek ve solunum güçlüklerine neden olacaktır.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Çocuğunuzdan topukları birleşmiş bir şekilde dik durmasını isteyin. Sonra vücudunu belden itibaren öne eğsin. Bel kemiğinde bir çarpıklık varsa çocuğunuzun sırtının kenarlardan eğri olduğunu göreceksiniz.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Bel kemiği çarpıklığından şüpheleniyorsanız ilk fırsatta doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Bir ortopedi mütehassısına gidin. Doktor durumun ciddiyetine göre çocuğunuza büyümesi duruncaya kadar ı günün 23 saati tutacağı bir sırt bağı verebilir.

• Duruş bozukluğunu düzeltmek için fizik tedavisi tavsiye edilebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuza sırt bağı verilmesi onu oldukça rahatsız edecektir. Ona bunun yarar ve gereğini izah etmeli ve rahatsızlığını gidermeye çalışmalısınız.

• Durumu olabildiğince tabii karşılayıp, dikkati bu noktanın dışına çekmelisiniz.


Leave A Reply