Çocuklarda Boğaz Ağrısı Hakkında Bilgi

0

Çocuklarda boğaz ağrısı belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Boğaz ağrısı nedenleri nelerdir ve ne kadar önemlidir?

Çocuklarda Boğaz Ağrısı

Advertisement

Ağrıyan bir boğaz genellikle solunum sisteminde iltihabi bir durumu gösterir. Bir bebek ya da ufak bir çocuk boğazında duyduğu rahatsızlığı size anlatamaz. Ancak yutkunmakta çektiği güçlüğü anlayabilirsiniz. Boğaz ağrısı genellikle bir bakteri ile iltihaplanmış bademciklerden ileri gelir. Soğuk alma ve grip virüsleri de boğaz ağrısı nedenleri arasındadır. Boğazdaki bir iltihap da aynı ağrıya neden olabilir. Kabakulak hastalığında olduğu gibi boyundaki bezler şişince de çocuğunuz boğaz ağrısı hissedecektir.

Ne kadar ciddidir?

Boğaz ağrılarının çoğu önemli değildir. Ancak çocuğunuz bazı bakterilere karşı alerjik bir bünyeye sahipse bu vücudunun diğer organlarını etkileyebilir. Bu takdirde nefrit ya da mafsal romatizması gibi olumsuz gelişmeler olasıdır.

ilk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

1- Çocuğunuz boğaz ağrısından yakınıyor, ya da güçlükle yutkunuyor ve yemek yiyemiyorsa, kuvvetli bir ışık altında başı geriye eğilmişken temiz bir kaşıkla dili yavaşça bastırılmış bir şekilde boğazına bakın. Bu sırada “aaaa” dedirtebilirsiniz boğazını ve varsa iltihabi bir durumu daha iyi görürsünüz.

2- Parmaklarınızı, boynunun iki yanından başlayarak yanak ve çene altından geçirip çocuğunuzun bezlerinin şişmiş olup olmadığına bakın. *

3- Çocuğunuzun ateşine bakın.

4- Boğaz ağrısı çok muhtemelen bir iltihaptan kaynaklandığına göre doktora görününceye kadar çocuğunuzu okula yollamayın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Doktora danışın. Bazı boğaz iltihapları olumsuz bir gelişme göstermemeleri için gereğince tedavi edilmelidirler.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

Doktor boğaz ağrısının nedenini bulmak için çocuğunuzu muayene edecek, bir bakteri halinde antibiyotik verecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun boğazını soğuk içecekler ve sıcak limonlu su ile yumuşatın.

• Çocuğunuza bol bol sıvı verin. Acıdan dolayı yemek yiyemiyorsa yemeklerini sulu yapın.


Leave A Reply