Dalga ve Gel Git Enerjisi Nedir? Nasıl Elde Edilir? Dezavantajları Nelerdir?

0
Advertisement

Dalga ve Gel Git Enerjisi nedir, nasıl elde edilir ve nerelerde kullanılır? Dalga ve Gel Git Enerjisinin tarihçesi ve dezavantajları hakkında kısa bilgi.

Dalga ve Gel Git Enerjisi

Okyanus dalgalarını ve gelgitlerin enerjisini, kullanabileceğimiz bir güce dönüştürmek yeni ve onaylanmamış bir teknolojidir. Bununla birlikte, önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır ve çevre açısından temiz bir enerjidir.

Dalga enerjisi nedir?

Dalga enerjisi okyanusun dalgalarından elde edilen enerjidir. Dalgalar, okyanusun yüzeyi boyunca rüzgarla hareket ederek oluşur. Dalgalarda çok miktarda enerji depolanır.

Gelgit enerjisi nedir?

Gelgit enerji, okyanusun gelgitleri tarafından üretilen enerjidir. Gelgitler Ay’ın çekim kuvveti ve Dünya’nın dönüşüyle ​​üretilir. Suyun hareketinde çok fazla enerji vardır.

Yenilenebilir Enerji

Dalga ve gelgit enerjisi yenilenebilir enerji olarak kabul edilir, çünkü bu enerjiyi elektriğe dönüştürdüğümüzde hiçbir kaynağı tüketmiş olmayız.

Advertisement

Dalgaların enerjisi nasıl toplanır?

Bilim insanlarının dalgalardaki enerjiyi kullanmak için uyguladıkları üç temel yol vardır:

  • Yüzey aygıtları – Bu aygıtlar dalgaların okyanus yüzeyinde yukarı aşağı hareket etlerinden güç kazanır.
  • Sualtı aletleri Bu cihazlar, okyanus tabanına uzun tüplerle tutturulmuş balon benzeri yapıdan oluşur. Dalgaların neden olduğu salınmaları, bir türbin taşırlar ve elektrik üretirler.
  • Rezervuar Bu cihazlar, dalgaların suyu, kıyı şeridi üzerindeki bir rezervuara doğru taşımasından yararlanır. Su okyanusa geri dönerken, bir tüp tarafından aşağı doğru zorlanır ve türbini döndürür. Türbin daha sonra enerjiyi elektriğe dönüştürür.

Gelgitlerden nasıl enerji üretiriz?

Gelgit enerjisinin kullanıldığı üç temel yol vardır:

  • Gelgit Barajları – Gelgit barajı bir baraj gibi çalışır. Gelgit yükseldiğinde, rezervuar dolup taşar. Gelgit düştüğünde baraj suyun dışarı çıkmasını sağlar. Her iki yönde de hareketli su, elektrik üretmek için türbin çarklarını döndürür.
  • Gel-git Çitleri Bunlar bir barajdan daha küçük yapılardır. Bir dizi dikey türbin iki arazi arasında çit oluşturur. Gelgit içeri girip çıktığında, türbinler döner ve elektrik üretir.
  • Gelgit Türbinleri – Bunlar, güçlü bir gelgit akışının bulunduğu yerlere yerleştirilen bağımsız türbinlerdir.

Dalga ve Gelgit Enerjisinin Tarihçesi

1800’lerden beri dalga enerjisi kavramları bilinmekle birlikte modern dalga teknolojisi 1940’larda bilim adamı Yoshio Masuda’nın deneyleriyle başladı. Dalga enerjisi teknolojisi için sağlanan finansman, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç nedeniyle yakın zamanda artmıştır. Dünyadaki ilk dalga santrali Portekiz’de Agucadoura Dalga Çiftliğinde 2008’de açıldı. Gelgit gücünün kullanımı ise Roma dönemlerine ve Ortaçağ’a kadar uzanıyor. Ancak gelgit gücünü elektrik için kullanma fikri oldukça yeni, ancak maliyeti çok yüksek. Son teknolojik gelişmeler, rekabet edebilir ve uygulanabilir bir kaynak haline gelebileceğini göstermiştir.

Dalga ve gelgit enerjisinin Dezavantajları

Günümüzde bu teknolojilerin en büyük dezavantajı maliyettir. Büyük bir dalga veya gelgit enerji santrali kurma ve bakım maliyeti, rüzgar çiftlikleri gibi diğer alternatiflere kıyasla çok pahalıdır. Bir başka dezavantaj, mevcut teknolojilerin ekonomik olarak kurulabileceği sınırlı sayıda lokasyonun olmasıdır. Hem dalga hem de gelgit enerjisi çevre üzerinde bir miktar etkili olabilir. Büyük gelgit barajları, göç eden balıklara zarar verebilir. Ayrıca, dönen türbinler deniz canlılarını ve balıkları incitebilir.


Leave A Reply