Dámaso Alonso Kimdir? İspanyol Şair ve Edebiyat Eleştirmeninin Hayatı

0
Advertisement

Dámaso Alonso kimdir ve ne yapmıştır? İspanyol şair, edebiyat eleştirmeni ve araştırmacı Dámaso Alonso hayatı, biyografisi ve eserleri

Dámaso Alonso

Dámaso Alonso; (d. 22 Ekim 1898, Madrid – ö. 24 Ocak 1990, Madrid, İspanya), İspanyol şair, edebiyat eleştirmeni ve araştırmacıdır. 1927 Kuşağı olarak bilinen şairler grubunun üyesidir.

Madrid Üniversitesi’nde öğrenim gören Alonso 1923-36 arasında Madrid’deki Tarihsel Araştırmalar Merkezi’nde ders verdi. Valencia Üniversitesi (1933-39) ile Madrid Üniversitesi’nde (1939-68) profesörlük yaptı. Ayrıca Almanya, İngiltere ve sık sık da ABD’deki üniversitelerde konuk profesör olarak bulundu.

İlk şiir yapıtı olan Poemas puras (1921; Saf Şiirler) imgeleme ve özlü bir anlatıma dayanıyordu. Ama Alonso sonradan daha özgür ve karmaşık bir üslup geliştirdi; bu, özellikle en ünlü şiir kitapları olan Oscura noticia 1944; Karanlık Mesaj) ve Hijos de la ira’da 1944; Gazap Çocukları) görülüyordu. Poesías escogidas (Seçilmiş Şiirler) adlı kitabı 1969’da yayımlandı.

Bir edebiyat eleştirmeni olarak Alonso 17. yüzyılın barok şairi Luis de Góngora y Argote’nin Soledades (1927; Yalnızlıklar) adlı yapıtını yayıma hazırlayarak ve La lengua poética de Góngora (1935; Gongora’nın Şiir Dili) gibi çeşitli deneme kitapları yayımlayarak bu şairin yeniden ünlenmesine katkıda bulundu. Eleştirideki ustalığını en çok Poesía española (1950; İspanyol Şiiri) adlı yapıtında ortaya koyan Alonso, ayrıca James Joyce, Gerard Manley Hopkins ve T. S. Eliot gibi yazarlardan da çeviriler yapmıştır.

Advertisement

Akademik kariyer

Alonso büyük bir üne sahip bir akademisyendir. Oxford Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok yabancı üniversitede İspanyol dili ve edebiyatı dersleri verdi ve Madrid Üniversitesi’ne geçmeden önce 1933 ve 1939 yılları arasında Valencia Üniversitesi’nde başkanlık yaptı. 1945’te İspanyol Kraliyet Akademisi’ne seçildi ve 1968 ile 1982 yılları arasında Fahri Direktör olarak atandığı sırada Direktörü oldu.

Edebi Kişiliği

Alonso’nun edebi kariyeri temelde iki uygun bloğa ayrılabilir. Bir şair olarak, ilk eserleri (1921 Poemas puros, Poemillas de la ciudad ve 1925 El viento y el verso gibi) geniş ölçüde 27 Kuşağı’ndaki diğer şairlerden daha aşağı olarak kabul edilir ve kendisi referans olarak sınırlamalarını kabul etti. kendisini bir “başlıca şair” veya “yarı zamanlı şair” olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, olgun çalışması, özellikle Hijos de la ira (1946), İç Savaş’tan sonraki yılların literatüründe temel olarak kabul edilmektedir.

Alonso’nun sonraki şiirleri de Tanrı’yı ​​arayan, ancak bu Tanrı’nın var olmamasından korkan bir adamın agnostik kaygısıyla doludur.

Bir edebiyat eleştirmeni olarak Alonso’nun etkisi önemliydi; özellikle, İspanyol Barok şiirinin incelenmesinde, özellikle Góngora’nın çalışmasında devrim yaratmasıyla tanınır ve eleştirel çalışması entelektüel titizliği nedeniyle övüldü. San Juan de la Cruz’un Şiiri (1942), İspanyol Şiiri: Yöntemler ve üslup sınırlarının denemesi (1950) ve Gongora Çalışmaları ve denemeleri (1955) üzerinde dururlar.

Ödüller

1978’de Alonso, İspanyol edebiyat dünyasının en yüksek onuru olan Cervantes Ödülü’nü aldı.

Advertisement


Leave A Reply