Dargeçit Nerededir?

0
Advertisement

Dargeçit nerededir? Dargeçit hangi ilimize bağlıdır? Dargeçit ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

dargecitDargeçit; Mardin İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 40 köyü vardır. İlin doğusunda; doğudan Siirt’in Eruh, güneyden İdil, kuzeyden Gercüş, batıdan Midyat ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde dalgalı düzlüklerle kaplıdır. Mardin Eşiği adıyla anılan yükseltinin en doğu ucunu ilçe topraklan kuzeyden çevreler. Yükselti güneye doğru azalır. Ortalama yükselti 1.000 m dolayındadır. Dicle Irmağı doğudan ilçe topraklarına girer. Güneydoğu Anadolu iklimi egemendir. Yazlar uzun ve çok sıcak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15-16°C, yağış tutan 816 mm’dir. Meşe ağaçlarından oluşan ormanlar doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek; meyvelerden üzüm, badem ve incir yetiştirilir. Özellikle üzüm bağları geniş alanlar kaplar. Koyun ve keçi beslenir.

Deniz düzeyinden 850 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 108 km uzaklıktadır. Daha önce Midyat İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de İdil İlçesi’ne bağlı 5, Gercüş İlçesi’ne bağlı 3 yerleşim birimi eklenerek ilçe yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply