David Baltimore Kimdir?

0

David Baltimore kimdir? Amerikalı biyoloji uzmanı olan ve 1975 Nobel ödülü sahibi olan David Baltimore hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgi.

David Baltimore, (d. Mart 1938, New York), ABD’li viroloji bilgini. 1975 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü Renato Dulbecco ve Howard M. Temin ile bölüşmüştür.
David Baltimore
Her ikisi de Dulbecco’nun eski öğrencileri olan Baltimore ve Temin, birbirlerinden habersiz olarak sürdürdükleri araştırmalar sonucunda, hayvanlarda kansere yol açan ve temel olarak ribonükleik asitten (RNA) oluşan bazı virüslerin, taşıdıkları genetik bilgiyi dezoksiribonükleik aside (DNA) aktarabildiğini buldular. Bu DNA da virüsü barındıran hücrenin kalıtsal modelini değiştirerek, onu bir kanser hücresine dönüştürüyordu.

Baltimore ve eşi Alice Huang, ağız mukozasının kabarcıklı iltihabına yol açan virüsün, RNA molekülünün kopyasını çıkaran bir enzimin etkisiyle kendiliğinden ürediğini ve bu sürece DNA’nın katılmadığını gösterdiler. 1970’te Baltimore, aynı süreçle üreyip üremediklerini anlamak için iki kanser virüsünü inceledi. Sonuçta her ikisinin de, virüsün RNA’smı DNA’ya taşıyan bir enzim içerdiğini bularak, moleküler biyolojinin, genetik bilginin her zaman DNA’dan RNA’ya geçtiği yolundaki geleneksel varsayımını çürüttü.

Pennsylvania’daki Swarthmore College’ dan mezun olduktan sonra, 1965’te doktorasını tamamladığı New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MİT) viroloji öğrenimi gördü. 1965-68 California’nın La Jolla kentindeki Saik Enstitüsü’nde Dulbecco ile birlikte çalıştıktan sonra, öğretim görevlisi olarak MIT’ye döndü.


Leave A Reply