Diane Arbus Kimdir? Sıra Dışı Bir Fotoğrafçı Diane Arbus Hayatı ve Eserleri

1
Advertisement

Diane Arbus kimdir ve ne yapmıştır? Sıra dışı hayatların sıra dışı fotoğrafçısı Diane Arbus hayatı, biyografisi, çektiği fotoğraflar ve kariyeri hakkında bilgi.

Diana Arbus

Diane Arbus

Diane Arbus 14 Mart 1923’te New York’ta doğan Diane Arbus, fotoğrafladığı ilginç karakter ile tanındı. Toplumda “ucube” ve “marjinal” olarak görülen herkese çalışmalarında yer verdi.

Amerika’nın varlıklı ailelerinden birinde dünyaya gelen Diane Arbus bu durumun kendisini etkilediğini birçok kez anlatmıştı: “Acı çekmemin nedenlerinden biri hiçbir zaman güç koşulları hissetmemiş olmamdı. Gerçek yaşamın dışına itilip sanal bir ortamda yetişmiştim.

Diane henüz 13 yaşındayken babasının dükkanında çalışan Allan Arbus ile tanıştı. 18 yaşına geldiğinde ise ailesinin itiraz ve tehditlerine rağmen Arbus ile evlendi. Bu evlilikle birlikte eşiyle birlikte profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmaya başladı. Birlikte önemli moda fotoğraflarına imza attılar.

İlk yıllarda eşi fotoğraf çekerken Diane sanat yönetmenliği yapıyordu. 1969 yılında eşinden boşanan Diane Arbus fotoğrafçılığını tek başına sürdürmeye başladı. Oldukça sıra dışı bir sanat anlayışı vardı. Yaşadığı dönemde birçok eleştiri aldı. Çünkü ortaya koyduğu eserler alışılmamış tarzdaydı. Toplumun “ucube” olarak gördüğü insanları fotoğraflayan Albus bir anlamda kendine toplumda yer bulamayan bireylere ayna tutma görevini edinmişti.

Advertisement

Diana Arbus

Eski eşi Allan Arbus, Diane’nın sanat anlayışı hakkında şöyle konuşmuştu:

“… Onu aslında boşanmamız fotoğrafçı yaptı. Evli kalsaydık o yerlere onu asla göndermezdim. Sürekli döküntü barlara, acayip insanların evlerine giderek fotoğraflar çekti.”

Fotoğraflayacağı “modellerini” bulmak için onlarla konuşmuş, arkadaş olmuş hatta onları takip bile etmişti. Amacı dış görünüşleri yüzünden toplum tarafından dışlanan insanların kimsenin bilmediği yüzlerini ortaya çıkarmaktı. Bunu da başardı. Sinema sektörünü bile etkiledi… Diane Arbus’un 1967 yılında çektiği “Identical Twins” adlı fotoğrafı “Shining” filmindeki ikiz karakterlerin oluşturulmasında esin kaynağı oldu.

Bir dönem romantik bir ilişki yaşadığı Marvin Israel ise Diane Arbus için çektiği fotoğrafların değil fotoğrafı çekene kadar yaşadığı serüvenlerin heyecan verici olduğunu söylüyor. Sevgilisinin bu heyecan nedeniyle bu meslek ile uğraştığını vurguluyordu. Kendisi ise yaptığı çalışmaları şöyle
açıkladı: “Göstermeye çalıştığım şey tam olarak şu; hiç kimse derisinden kurtulup başka biri haline gelemez. Nihayetinde hepimiz dünyaya kendi trajedilerimizi yaşamak üzere doğuyoruz.”

Arbus’un sanatı o dönemin eleştirmenlerine “özensiz” geliyordu. Evet, teknik açıdan zayıf fotoğraflar çekmişti ancak onun amacı kompozisyondan çok konuyu ön plana çıkarmaktı.

Diane Arbus, 1971 yılında intihar etti. İntiharının üzerinden yıllar geçtikten sonra ise çocukları evinin deposunda yüzlerce fotoğraf ve binlerce negatif buldu. Çalışmaları Modern Sanatlar Müzesi’ne (MoMA) verdiler. Bu fotoğraflarla hazırlanan sergi müzenin en çok ziyaret edilen sergilerinden biri oldu.

Advertisement

Diana Arbus


KISACA HAYATI – KAYNAK 2

Diane Arbus; evlenmeden önce Nemerov (d. 14 Mart 1923, New York kenti – ö. 26 Temmuz 1971, New York kenti), alışılmamış, fantastik ve aykırı kişileri görüntülediği ilginç portreleri ile tanınan fotoğrafçıdır.

Zengin bir işadamının kızı, eleştirmen ve şair Howard Nemerov’un kız kardeşiydi. On sekiz yaşındayken yükseköğrenimden vazgeçip babasının yanında çalışan Allan Arbus ile evlendi (1969’da boşandı). 1957’ye değin kocasıyla birlikte moda fotoğrafçısı olarak çalıştı. 1950’lerin ortalarında, onu yönlendiren Lisette Model’ın önerisiyle kentteki ve kent çevresindeki çeşitli insanlarla olayları düzenli olarak görüntülemeye başladı. 1960’ta Esquire dergisi için, yüksek sosyete yaşantısıyla yoksulluğu yan yana, çarpıcı bir biçimde sergilediği ilk dizi fotoğraflarını çekti. Bundan sonra, intiharına değin, yaşamını serbest fotoğrafçı ve fotoğraf öğretmeni olarak sürdürdü.

Arbus, çarpıcı ve sarsıcı bir üsluptaki daha sonraki çalışmalarında, başka etkilerin yanı sıra, kompozisyondan çok konuyu öne çıkarmasını sağlayan kare formatı ve fotoğraflarına teatral ve gerçeküstücü bir boyut kazandıran flaşı kullanmıştır. Travestiler, çıplaklar ve toplum dışı kişiler gibi sıradan olmayan konulara yönelen Arbus’ un, bu kişilere olan belirgin yakınlığı fotoğraflarına da yansır. Konularına sempati ve anlayışla yaklaştığı için de iyi sonuçlar alabilmiştir.

Fotoğraflarından oluşan bir derleme 1972’de, P. Bosworth’un yazdığı yaşamöyküsü ile Diane Arbus Magazine Work adlı yapıt ise 1984’te yayımlanmıştır.


1 Yorum

  1. DİANE ARBUS KENDİSİ DE BİR UCUBEDİR RUHSAL ANLAMDA . ÇIKARDIĞI İŞ İSE BENZERSİZ VE MUHTEŞEM.

Leave A Reply