Diğer Gezegenlerde Sıcaklıklar Nasıldır? Hava Koşulları Nedir? Mevsimler Var Mı?

0
Advertisement

Güneş sistemimizde bulunan diğer gezegenlerde sıcaklıklar nasıldır? Meteorolojik olaylar nedir, mevsimler var mıdır, hava koşulları nedir?

Güneş Sistemi

İnsanlığın güneş sistemini keşfiyle, diğer gezegenlerdeki koşullar hakkında çok şey öğrenildi. Başka hiçbir gezegen, Dünya gibi yaşama ev haline getirebilecek atmosferik yapıyı paylaşmasa da, birçoğu Dünya’nın meteorolojisinin yönlerini paylaşıyor. Diğer gezegenlerdeki hava koşulları, mevsimler ve sıcaklıklar, yörünge özelliklerine bağlıdır.

Merkür

Merkür güneşe en yakın yerdedir ve güçlü güneş rüzgarı gezegenin yetersiz oksijen ve sodyum atmosferini bir kuyruklu yıldızın kuyruğu gibi iter, aynı zamanda onu yeniler. Sıcaklıklar gündüz 425 santigrat derece (yaklaşık 800 derece Fahrenheit) ila geceleri -200 santigrat (yaklaşık -330 derece Fahrenheit) arasında değişmektedir, çünkü atmosferi ısıyı tutmak için çok incedir.

Venüs

Venüs’ün atmosferi son derece yoğundur, bu da kurşunu eritecek kadar yüksek sıcaklıklara neden olur. Gezegenin atmosferinin üst katmanları şiddetli şimşek fırtınalarına ev sahipliği yapıyor, ancak bu fırtınalar nadiren yüzeye yakın yoğun gaz katmanlarını aşıyor.

Mars

Mars, ortalama sıcaklıkları -63 santigrat derece (-81 derece Fahrenheit) olan soğuk ve kuru bir dünyadır. Gezegendeki ana hava olayı toz fırtınalarından oluşur ve gezegende sıvı su olmasa da, soğuk gecelerde bazen don kristal katmanları gelişir.

Advertisement

Jüpiter

Jüpiter Gezegeni

Jüpiter, yaklaşık 20.000 santigrat dereceye (36.000 derece Fahrenhayt) ulaşabilen küçük, yoğun, aşırı sıcak kayalık bir çekirdeği çevreleyen hidrojen bulutları ve helyum gazından oluşan bir gaz devidir. Gezegen, dört yüzyıldan fazla süren siklonik bir girdap olan Büyük Kırmızı Nokta gibi son derece uzun ömürlü ve şiddetli fırtınalara ev sahipliği yapıyor.

Satürn

Satürn, bileşimde Jüpiter’e çok benzer. Atmosferindeki helyum yüksek basınç altında sıvılaşır. Satürn, gezegenin ekvatorunda saatte 1.000 mil (saatte 1.600 kilometreden fazla) yüksekliğe ulaşan muazzam düz çizgi rüzgarlarına sahiptir.

Uranüs

Uranüs, kuzenlerinden daha küçük bir gaz devidir, ancak aynı özelliklerin çoğunu taşır. Ortalama sıcaklığın -193 santigrat derece (-315 derece Fahrenheit) olması, metan ve amonyak buz kristalleri bulutlarıyla örtülü kalmasını sağlar. Eksantrik yörüngesi, bir kutubu on yıllarca güneşten uzak tutar. Donmuş taraf güneşe doğru döndüğünde ve çözülmeye başlar ve büyük fırtınaları tetikler.

Neptün

Saatte 1.200 mil (saatte 1.931 kilometre) rüzgar hızları, metan buz bulutlarını Neptün’ün hidrojen atmosferine doğru iter. Periyodik olarak, yoğun bulut katmanındaki delikler, yoğun sıcak çekirdeğe sahip olan gezegenin derinliklerine bir bakış imkanı sunar.

Plüton

Plüton ve güneş sisteminin en uzak yerlerindeki diğer küçük gezegenlere benzer meteorolojik koşulları paylaşır. Bu uzak cüce gezegen hakkında bilgi sınırlı olmakla birlikte, gözlemler azot ve metan buzu alanlarının üzerinde ince, nispeten sakin ortamlara sahip olduklarını göstermektedir. Sıcaklıklar -227 santigrat derecenin altındadır (-378 Fahrenhayt derece).

Advertisement


Leave A Reply