Divertikülit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Teşhis Önleme Tedavi

0
Advertisement

Divertikülit nedir, nasıl anlaşılır? Divertikülit belirtileri ve nedenleri nelerdir? Komplikasyonları, teşhis ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi.

Divertikülit

20. yüzyıldan önce nadir olmasına rağmen, divertiküler hastalığı şu anda Batı dünyasındaki en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Sindirim sisteminizi etkileyebilecek bir grup hastalıktır.

Divertikülit

Divertiküler hastalığın en ciddi tipi divertikülittir. Rahatsız edici semptomlara ve bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu komplikasyonlar uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Divertikülit, nedenleri, belirtileri, tedavi seçenekleri ve diyetinizin onu geliştirme riskinizi nasıl etkileyebileceği de dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Divertikülit belirtileri

Divertikülit, hafif ila şiddetli semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar aniden ortaya çıkabilir veya birkaç gün içinde yavaş yavaş gelişebilir.

Advertisement

Divertiküler hastalığın potansiyel semptomları şunları içerir:

 • karnında ağrı
 • şişkinlik
 • ishal
 • kabızlık

Divertikülit gelişirse, aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • karnınızda sürekli veya şiddetli ağrı
 • mide bulantısı ve kusma
 • ateş ve titreme
 • dışkıda kan
 • rektumundan kanama

Karın ağrısı, divertikülitin en yaygın semptomudur. Büyük olasılıkla karnınızın sol alt tarafında görülür. Ancak karnınızın sağ tarafında da gelişebilir.

Dışkınızda kan veya kusma gibi yukarıdaki semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz, divertikülitten veya başka bir durumdan kaynaklanan ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir. Derhal doktorunuzu arayın.

Divertikülit nedenleri

Divertiküler hastalık, sindirim sisteminiz boyunca, tipik olarak kolonunuzda (kalın bağırsak) torbalar oluştuğunda gelişir. Bu keseler divertikül olarak bilinir. Bağırsak duvarındaki zayıf noktalar dışa doğru olduğunda oluşurlar.

Divertikülit, divertikül iltihaplandığında ve bazı durumlarda enfekte olduğunda ortaya çıkar. Dışkı veya kısmen sindirilmiş yiyecekler divertikülün açılmasını engellediğinde ortaya çıkabilir.

Advertisement

Divertiküler hastalığın bilinen tek bir nedeni yoktur. Bunun yerine uzmanlar, çoklu genetik ve çevresel faktörlerin gelişimine katkıda bulunacağına inanıyorlar.

Divertikülit teşhisi

Divertiküliti teşhis etmek için doktorunuz muhtemelen belirtileriniz, sağlık geçmişiniz ve aldığınız ilaçları soracaktır. Muhtemelen karnınızı hassasiyet açısından kontrol etmek için fiziksel bir muayene yaparlar veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarlarsa, rektal kanama, ağrı, kitleler veya diğer problemleri kontrol etmek için bir dijital rektal muayene yaparlar.

Diğer bazı durumlar divertikülite benzer semptomlara neden olabilir. Diğer koşulları ekarte etmek ve divertikülit belirtilerini kontrol etmek için doktorunuz bir veya daha fazla test isteyebilir.

Testler şunları içerebilir:

 • gastrointestinal (GI) sisteminizin resimlerini oluşturmak için abdominal ultrason, abdominal MRI taraması, abdominal BT taraması veya abdominal röntgen
 • GI kanalınızın içini incelemek için kolonoskopi
 • Clostridium difficile gibi enfeksiyonları kontrol etmek için dışkı testi
 • enfeksiyonları kontrol etmek için idrar testi
 • iltihaplanma, anemi veya böbrek veya karaciğer problemlerini kontrol etmek için kan testleri
 • kadınlarda jinekolojik problemleri dışlamak için pelvik muayene
 • kadınlarda hamileliği dışlamak için hamilelik testi

Divertikülitiniz varsa, bu muayeneler ve testler doktorunuzun durumunuzu öğrenmesine yardımcı olabilir.

Yüzde 75’ten fazla Divertikülit vakalarının kaynağı karmaşık değildir ve komplikasyonların gelişmesi için yaklaşık yüzde 25’i bırakır.

Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • apse, irin dolu enfekte bir cep
 • flegmon, apseden daha az sınırlı enfekte bir bölge
 • fistül, iki organ arasında veya bir organ ile cilt arasında gelişebilen anormal bir bağlantı
 • bağırsak perforasyonu, bağırsak duvarında kolonunuzun içeriğinin karın boşluğunuza sızmasına izin veren, iltihap ve enfeksiyona neden olan bir yırtık veya delik
 • bağırsak tıkanıklığı, bağırsakta dışkının geçmesini engelleyebilen bir tıkanıklık

Divertikülit tedavisi

Doktorunuzun divertikülit için reçete ettiği tedavi, durumunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır.

Komplike olmayan divertikülit tipik olarak evde tedavi edilebilir. Doktorunuz diyetinizde değişiklik yapmanızı önerebilir. Bazı durumlarda, antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlar reçete edebilirler.

Divertikülitten komplikasyonlar gelişirse, muhtemelen tedavi için bir hastaneye gitmeniz gerekecektir. İntravenöz (IV) bir hattan sıvı ve antibiyotik verilebilir. Komplikasyon tipine bağlı olarak, ameliyat veya başka bir prosedürden geçmeniz gerekebilir.

Diyet değişiklikleri

Sindirim sisteminize dinlenme ve iyileşme şansı vermek için, doktorunuz katı gıdalardan kaçınmayı ve birkaç gün boyunca sıvı bir diyet izlemeyi önerebilir.

Advertisement

Semptomlarınız hafifse veya iyileşmeye başladıysa, durumunuz düzelene kadar düşük lifli yiyecekler yemeyi deneyebilirsiniz. Durumunuz iyileştikçe, doktorunuz muhtemelen atıştırmalıklarınıza ve yemeklerinize daha yüksek lifli yiyecekler eklemenizi teşvik edecektir.

Divertikülit

İlaç tedavisi

Ağrı veya divertikülitten rahatsızlığı azaltmak için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar önerebilir. Enfeksiyonunuz olduğundan şüphelenirlerse, onu tedavi etmek için antibiyotik reçete ederler. İlk birkaç dozdan sonra belirtileriniz düzelse bile, reçete edilen antibiyotiklerin tamamını almanız önemlidir.

Diğer prosedürler

Sadece diyet ve ilaçla tedavi edilemeyen karmaşık bir divertikülit vakası geliştirirseniz, doktorunuz aşağıdaki prosedürlerden birini önerebilir:

irin apsesini boşaltmak için karnınıza bir iğnenin sokulduğu iğne drenajı

irin bir apsesini boşaltmak, bir fistülü onarmak veya kolonun enfekte olmuş segmentlerini çıkarmak için ameliyat

Divertikülit cerrahisi

Diyet değişiklikleri ve ilaçlarla etkili bir şekilde yönetilemeyen çoklu divertikülit atakları yaşıyorsanız, doktorunuz ameliyat önerebilir. Divertikülitten kaynaklanan komplikasyonları tedavi etmek için cerrahi de kullanılabilir.

Divertiküliti tedavi etmek için kullanılan iki ana ameliyat türü vardır.

Anastomoz ile bağırsak rezeksiyonu

Anastomozlu bir bağırsak rezeksiyonu sırasında, cerrah kolonunuzun enfekte olmuş segmentlerini çıkarır ve sağlıklı segmentleri birbirine yeniden bağlar.

Kolostomi ile bağırsak rezeksiyonu

Kolostomi ile bağırsak rezeksiyonunda, cerrah kolonunuzun enfekte olmuş bölümlerini çıkarır ve sağlıklı bölümün sonunu karnınızda stoma olarak bilinen bir açıklığa tutturur.

Her iki prosedür de açık cerrahi veya laparoskopik cerrahi olarak yapılabilir.

Advertisement

Diyet ve divertikülit

Uzmanlar diyetin divertikülitte oynadığı rolden henüz emin değiller. Divertikülitli herkesin kaçınması gereken belirli bir yiyecek yoktur. Ancak bazı yiyeceklerin durumunuzu daha iyi veya daha kötü hale getirdiğini görebilirsiniz.

Akut divertikülit atağı sırasında, doktorunuz sizi bir süre lif alımınızı azaltmaya teşvik edebilir. Katı gıdalardan tamamen kaçınmanızı ve birkaç gün boyunca sıvı bir diyete bağlı kalmanızı tavsiye edebilirler. Bu, sindirim sisteminize dinlenme şansı verebilir.

Semptomlarınız düzeldikçe, doktorunuz sizi daha yüksek lifli yiyecekler yemeye teşvik edebilir. Bazı çalışmalar yüksek lifli diyetleri divertikülit riskini azaltmıştır. Divertiküler hastalık için diyet veya ek liflerin olası faydalarını incelemiştir, ancak yine de liflerin oynadığı rol belli değildir. Doktorunuz ayrıca kırmızı et, yüksek yağlı süt ürünleri ve rafine tahıl ürünleri tüketiminizi sınırlandırmanızı isteyebilir.

Divertikülit için ev ilaçları

Divertikülit için ev ilaçları çoğunlukla diyet değişiklikleri yapmaktan oluşur, ancak semptomlar ve sindirim sağlığı için yardımcı olabilecek birkaç seçenek daha vardır.

Bazı çalışmalar, bazı probiyotik suşlarının divertikülit semptomlarını hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Divertiküliti tedavi etmek için probiyotik kullanmanın potansiyel yararlarını ve risklerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı şifalı bitkiler veya takviyeler sindirim sağlığınız için de fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, şu anda divertikülit için bitkisel ilaçların kullanımını destekleyen çok az araştırma vardır.

Meckel divertiküliti

Divertiküler hastalık genellikle yetişkinleri etkiler. Ancak nadir durumlarda, bebekler divertikül ile doğarlar. Bu olduğunda, Meckel divertikülü olarak bilinir. Divertikül iltihaplanırsa, buna Meckel divertiküliti denir.

Bazı durumlarda, Meckel divertikülü gözle görülür etkilere neden olmaz. Diğer durumlarda, aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

 • karın ağrısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • kanlı dışkı
 • rektumdan kanama

Çocuğunuzda divertikülit olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doktorlarından randevu alın.

Divertiküliti teşhis etmek için kolonoskopi

Divertikülit belirtileriniz varsa, akut bölüm düzeldiğinde doktorunuz kolonoskopi yaptırmanızı isteyebilir. Bu prosedür, divertikülit veya ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi benzer semptomlara neden olan başka bir durumun teşhisini doğrulamaya yardımcı olabilir.

Kolonoskopi sırasında, doktorunuz rektumunuza ve kolonunuza esnek bir kamera koyacaktır. Bu kamerayı kolonunuzun içini incelemek için kullanabilirler. Test için doku örnekleri toplayabilirler.

Advertisement

Bu işlem sırasında kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için önceden yatıştırılmış olacaksınız.

Bazı durumlarda, doktorunuz rutin bir kolonoskopi sırasında divertikülünüz olduğunu öğrenebilir. Divertikül iltihaplanmadıysa, enfekte değilse veya semptomlara neden olmazsa, muhtemelen tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır.

Divertiküliti önleme

Divertikülit beslenme

Divertikülit dahil divertiküler hastalığa neyin neden olduğunu öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Şu anda, uzmanlar birçok faktörün rol oynadığına inanıyorlar. Potansiyel risk faktörlerinizden bazıları yaşam tarzı değişiklikleri ile değiştirilebilir.

Örneğin, aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • sağlıklı bir vücut ağırlığı koruyun
 • lif oranı yüksek bir diyetle beslenin
 • doymuş yağ tüketiminizi sınırlayın
 • yeterli D vitamini alın
 • düzenli egzersiz yapın
 • sigara dumanından kaçının
 • Bu önleme stratejileri ayrıca genel sağlığın iyi olmasına yardımcı olabilir.

Divertikülit için risk faktörleri

Divertikülit için ana risk faktörlerinden biri yaştır. Yaşlı insanların divertikülit geliştirmesi genç insanlardan daha olasıdır.

Ancak, genç yaşta divertikül geliştiren kişilerin divertikülit geçirme olasılığı daha yüksektir.

2018’de yayınlanan araştırmanın bir incelemesine göre, divertikülit için diğer potansiyel risk faktörleri şunları içerir:

Aile öyküsü

İki büyük çalışma, genetiğin divertiküler hastalıkta rol oynadığını bulmuştur. Araştırmacılar, divertiküler hastalık potansiyel riskinin kabaca yüzde 40 ila 50’sinin kalıtsal olduğunu tahmin etmektedir.

Düşük lifli diyet

Bazı araştırmalar, düşük lifli diyetleri artmış divertikülit riskiyle ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar diyet lifi alımı ile bu hastalık arasında bir bağlantı bulunamamıştır.

Düşük D vitamini seviyeleri

Daha yüksek D vitamini seviyesine sahip kişilerin divertikülit olma riskinin daha düşük olabileceğini düşünülmektedir. D vitamini ve bu durum arasındaki potansiyel bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Advertisement

Şişmanlık

Birkaç çalışma, daha yüksek vücut kitle indeksi olan kişilerin artmış divertikülit riski altında olduğunu bulmuştur. Obezitenin bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini değiştirerek divertikülit riskini arttırması mümkündür, ancak bunun oynadığı rolü anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Fiziksel hareketsizlik

Fiziksel olarak aktif insanların aktif olmayan insanlardan divertikülit geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, diğer araştırmalar egzersiz ve bu durum arasında bir bağlantı bulamadı.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAIDS) kullanma veya sigara içme

Aspirin, ibuprofen veya diğer NSAID’lerin düzenli kullanımı divertikülit riskinizi artırabilir. Sigara içenlerin, divertikülit de dahil olmak üzere divertiküler hastalık geliştirmesi sigara içmeyenlerden daha fazladır.

Divertikülit ve divertiküloz

Enfekte veya iltihaplanmayan divertikülünüz varsa, divertiküloz olarak bilinir. Araştırmacılar, vakaların yaklaşık yüzde 80’inde divertikülozun herhangi bir semptom yaratmadığını bildiriyor. Belirtisiz divertiküloz varsa, muhtemelen tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır.

Ancak diğer durumlarda, divertiküloz karın ağrısı ve şişkinlik gibi semptomlara neden olabilir. Bu olduğunda, semptomatik komplikasyonsuz divertiküler hastalık (SUDD) olarak bilinir.

SUDD’li kişilerin yaklaşık yüzde 4’ü sonunda divertikülit geliştirir.

Mesane divertiküliti

Divertikül mesanenizde de gelişebilir. Bu, mesanenizin astarı, mesanenizin duvarındaki zayıf noktalardan torbalar oluşturduğunda olur.

Bazen doğuştan mesane divertikülü bulunur. Diğer durumlarda, daha sonra gelişir. Mesane çıkışınız bloke olduğunda veya mesaneniz hastalık veya yaralanma nedeniyle düzgün çalışmadığında oluşabilir.

İltihaplanan mesane divertikülünüz varsa, mesane divertiküliti olarak bilinir. Mesane divertikülitini tedavi etmek için doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca divertikülü onarmak için ameliyat önerebilirler.

Kolonunuzdaki divertikülitin mesanenizi etkilemesi de mümkündür. Şiddetli vakalarda, kolonunuz ve mesaneniz arasında bir fistül geliştirebilirsiniz. Bu, colovesical fistül olarak bilinir.

Advertisement

Özofagus divertiküliti

Divertikül özofagusunuzda da potansiyel olarak oluşabilir. Bu, özofagus astarınızda torbalar geliştiğinde ortaya çıkar. Özofagus divertikülü nadirdir. Gelişmesi, genellikle yavaştır ve uzun yıllar sürer. Büyüdükçe, aşağıdaki gibi semptomlara veya komplikasyonlara neden olabilirler:

 • yutma zorluğu
 • yutulduğunda ağrı
 • ağız kokusu
 • tükürüğün yetersizliği
 • pulmoner aspirasyon
 • aspirasyon pnömonisi; yiyecek veya tükürükte nefes aldıktan sonra akciğer enfeksiyonu geliştirme

Divertikül iltihaplanırsa, özofagus divertiküliti olarak bilinir.

Özofagus divertikülitini tedavi etmek için doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Divertikülü onarmak için ameliyat önerebilirler.

Özetle;

Divertikülit Batı dünyasında nispeten yaygındır. Çoğu durumda, kısa süreli diyet değişiklikleri ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Ancak komplikasyonlar gelişirse çok ciddi olabilirler. Karmaşık divertikülitiniz varsa, doktorunuz muhtemelen bir hastanede tedavi görmenizi tavsiye edecektir. Kolonunuza verilen hasarı onarmak için ameliyat olmanız gerekebilir.

Divertikülitiniz veya onu geliştirme riskinizle ilgili sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun. Bu hastalığı nasıl tedavi edeceğinizi ve sindirim sağlığınızı nasıl destekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilirler.


Leave A Reply