Dolaşım Sistemi Şemaları, Dolaşım Sisteminde Organları ve Görevleri

0

İnsan vücudundaki Dolaşım sistemi diyagramları, şemaları, Dolaşım sisteminde bulunan organlar ve bu organların görevleri, sistemdeki yerleri.

Bir organ, vücutta aynı amaç için birlikte çalışan en az iki farklı doku türüne sahip bir yapıdır. Böbrekler, kalp ve hatta cilt organlardır. Bir insanın aslında iki dolaşım sistemi vardır: kalpten akciğerlere ve sırtına giden, pulmoner sistem olarak adlandırılan kısa bir döngü ve kalpten vücudun diğer bölgelerine giden ve geri dönen sistemik dolaşım sistemi.

Kalp

Kalp, dolaşım sistemindeki en önemli organdır. Bu içi boş organ, kanı vücuda iten kaslı bir pompadır. Tipik olarak dakikada 60 ila 100 kez atar. 70 yıl boyunca, kalp yaklaşık 2,5 milyar kez atmaktadır. Kalp, vücudun belirli bir zamanda ne kadar kana ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak hızını ayarlar. Dört oda insan kalbini oluşturur: sol ve sağ kulakçıklar olarak adlandırılan iki üst oda ve sol ve sağ ventriküller adı verilen iki alt oda.

Dolaşım Sistemi Şemaları

Atardamarlar

Atardamarlar, vücutta ağ oluşturan ve kalpten ve sırttan kan getiren uzun tüplerdir. Atardamarlar kanı kalpten alırlar ve en kalın kan damarlarıdır. Duvarları kanı hareket ettirmek için büzülür. Duvarlar üç katmana, sert bir kaplamaya, bir kas ve esnek doku tabakasına ve kan akışı için pürüzsüz bir astara sahiptir. Aort, kalbe bağlanan, daha sonra iki ana koroner atardamar ve daha küçük damar ağlarına dallanan en büyük arterdir. Pulmoner (Akciğer) atardamarı kirli kanı (oksijensiz kanı) akciğerlere taşır.

Kalbin Yapısı

Toplardamarlar

Toplardamarlar kanı kalbe geri taşır. Toplardamarlarda kanın ilerlemesini sağlayan valfler bulunur. Küçük kılcal damarlar atar damarları ve toplardamarları birleştirir, hücrelere besin ve oksijen alışverişi yapar ve karbondioksit gibi atıkları toplar. Toplardamarlar atardamarlardan daha incedir ve daha az esnektir, ancak üç duvar tabakası vardır. Valfler düzgün çalışmazsa, kanın birikmesine ve ciltte varisli damarlar oluşturmasına neden olabilir.

Kan

Kan, oksijen ve besin maddeleri ile atık maddeler için bir taşıma sistemi görevi görür. Oksijeni bol olan kan kırmızı görünürken, oksijensiz kan mavi görünür. Kan, kırmızı ve beyaz kan hücreleri içerir. Kırmızı kan hücreleri, oksijen ve karbon dioksit taşıyan demir açısından zengin bir madde olan hemoglobin içerir. Bir hücre tipik olarak 120 gün yaşar, bu nedenle kemikler sürekli olarak yenilerini oluşturur. Beyaz kan hücreleri vücudu korur, bakterileri yutar veya yabancı cisimlere veya enfeksiyonlara karşı antikor bırakır. Kanın yaklaşık yüzde 55’i, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombosit içeren berrak bir sıvı olan plazmadan oluşur.

Dolaşım Sistemi

Dolaşım Sistemi Şemaları


Yorum yapılmamış

  1. süperdi sizleri tebrik ederim çok iyi bir site başka fen ile ilgili şeyleri çıkarırsanız hep bundan bakarım 🙂

  2. çok süper bir site fen ile ilgili başka ŞEYLERDE ÇIKARIRSANIZ SEVİNİRİM SÜPER BİR SİTE HEP BUNDAN BAKCAM 🙂

Leave A Reply