Dünyanın En İyi 10 Düğün Çiçeği – Düğün Dekorasyonları ve Gelin Buketleri

0

Düğün çiçekleri gerçek aşkı, inancı, saflığı ve ilişkilerin gücünü sembolize eder.  İşte en iyi 10 düğün çiçeğinin listesi.

Güzel çiçeklerden yapılan buketler, yaka çiçeği, buketler ve diğer süslemeler düğün gününe mutluluk, romantizm ve neşe katar.

Advertisement

10- Gardenya

gardenya

Kaynak: pixabay.com

Yaprak dökmeyen gardenya çiçekleri daha çok hoş kokusuyla bilinir. Popüler düğün çiçeklerinden biridir ve mutluluğu ve saflığı simgelemektedir. Güçlü kokulu beyaz gardenya çiçekleri, gelin buketleri için en iyisidir. Çiçek yıl boyunca mevcut ve biraz pahalı.

Gardenya çiçekleri çoğunlukla Afrika, Güney Asya ve Avustralya’da bulunur. Bitki 2-10 metre boyunda büyür ve ilkbahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açar. Yuvarlak şekilli gardenya çiçekleri beyaz veya uçuk sarı renkte ve küçük salkımlarda bulunur. Bitki ayrıca parlak koyu yeşil yapraklara sahiptir.

9- Itırşahi

ıtır

Kaynak: commons.wikimedia.org

Romantik Itırşahi, eşsiz kokularıyla bilinir. Çiçekler ayrıca beyaz, mercan pembesi ve mor gibi renk çeşitlerinde yetişir. Renk çeşitliliği ve yoğun tatlı kokusu, Itırşahinin düğün buketlerinde yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Bu güzel ve narin çiçek zevki simgelemektedir. Itırşahi vazo ve bahçe düzenlemesi yapmak için de en iyisidir.

Itırşahi çiçekleri, Güney İtalya’nın Sicilya adasına özgüdür. Tırmanıcı bir bitkidir ve 2 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Bitki yaz ortasında çiçek açar. Hoş kokulu Itırşahi çiçekleri parfüm yapımında da kullanılır.

Advertisement

8- Stefanotis

Stefanotis

Kaynak: commons.wikimedia.org

Stefanotis, düğün buketlerinde yaygın olarak kullanılan lezzetli kokulu mumsu bir çiçektir. Bu popüler düğün çiçeği evlilik mutluluğunu ifade eder. Stefanotis, Madagaskar yasemini olarak da adlandırılır. Tatlı kokulu mumsu çiçeğin kendine özgü yaprakları vardır. Stefanotis çiçekleri yıl boyunca mevcuttur ve makul fiyatlıdır.

Yaprak dökmeyen Stefanotis bitkisi Madagaskar, Avustralya ve Afrika’ya özgüdür. Bitkiler 10 fit yüksekliğe kadar büyür. Güçlü kokulu mumsu çiçekler yaz başında ortaya çıkar. Stefanotis çiçekleri ayrıca sürekli serinliğe ihtiyaç duyar.

7- Düğünçiçeği

Düğünçiçeği

Kaynak: pixabay.com

Güzel Düğünçiçeği çiçeği, beyaz, sarı, turuncu, soluk ve kayısı gibi çeşitli renklerde mevcut olduğu için düğün buketleri için mükemmel bir seçimdir. Çiçekler de küçük boyutlu, çok yapraklı ve ucuzdur. Düğünçiçeği ‘ışıltılı çekiciliği’ sembolize eder, diğer bir deyişle ‘çok çekicisin’ anlamına gelir.

Parlak Düğünçiçeği çiçekleri de yaka çiçeği yapmak için kullanılır. Çiçekler dikilen yumruların zamanına bağlı olarak Mart ve Haziran aylarında ortaya çıkar.

6- Şakayık

Şakayık

Kaynak: pixabay.com

Şakayık, Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da bulunan parlak, güçlü kokulu çiçekli bir bitkidir. Şakayık çiçekleri, düğün buketlerinde ve süslemelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Çin’in çiçek sembolü ve Indiana’nın devlet çiçeğidir. Şakayık, iyi şansı ve mutlu evliliği simgelemektedir. Çiçekler kırmızı, beyaz ve sarı olmak üzere çeşitli renklerde büyür.

Şakayık bitkileri 100 yıldan fazla yaşar. Büyük yuvarlak ve kokulu çiçekler Nisan’dan Haziran’a kadar görünür. Bitki adını Yunan şifa tanrısı Paeon’dan almıştır. Şakayık çiçekleri bir zamanlar Antik Çin’de konvülsiyonları iyileştirmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda tarihte en uzun süre kullanılan çiçeklerden biridir.

Advertisement

5- Ortanca

ortanca

Kaynak: pixabay.com

Ortanca beyaz, yeşil, pembe ve mavi renkleri bulunan popüler bir süs bitkisidir. Narin gelin buketleri yapmak için kullanılırlar. Ortancanın diğer çiçeklerle kombinasyonu da harika görünür. Bu pahalı çiçekler aynı zamanda yaka çiçeği yapmak ve süslemek için de kullanılır. Ortanca çiçeği ‘sen kalbimin atışısın’ anlamına gelir.

Dünyada, Asya ve Amerika’da yetişen 75 farklı ortanca bitkisi türü vardır. Ortanca bitkilerinin çoğu türü 3 metreye kadar ulaşır ve bazıları da 30 metreye kadar yükselir. Çiçeklenme erken ilkbahar mevsiminde gerçekleşir. Ortanca çiçeklerinin rengi toprağın asitliğine bağlıdır.

4- Müge

müge

Kaynak: pxhere.com

Müge çiçeği küçük ve tatlı kokulu ile, Asya ve Avrupa’ya özgü popüler bir düğün çiçeğidir. Müge çiçeklerinin küçük çan şeklinde çiçekleri vardır ve düğün buketleri ve süslemeler için kullanılır. Mügenin diğer güzel çiçeklerle kombinasyonu da narin buketler yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Müge, baharın simgesidir ve aynı zamanda mutluluğu, alçakgönüllülüğü ve tatlılığı ifade eder.

Müge çiçeği ilkbahar ve sonbaharda açar. Güzel çan şeklindeki çiçeklerin 6 tepesi vardır. Mügenin hoş kokusu kelebekleri cezbeder. Müge çiçeği ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını, böbrek taşlarını ve göz enfeksiyonlarını iyileştirme gücüne sahiptir.

3- Zambak

zambak

Kaynak: pixabay.com

Büyük zambak çiçeği, Afrika’ya özgü geleneksel bir düğün çiçeğidir. Trompet şeklindeki yapısı pembe, sarı, mor ve turuncu renklerde gelir. Ayrıca hafif kokuludur. Düğün amaçlı kullanılan iki farklı zambak çiçeği çeşidi vardır. Uzun saplı büyük çiçekler buket yapımında, küçük çiçekler ise yaka çiçeği yapımında kullanılır. Zarif zambak çiçekleri pahalıdır ve yıl boyunca mevcuttur.

2- Lale

lale

Kaynak: pixabay.com

75 farklı türde bulunan çok yönlü lale düğün çiçeği. Ayrıca beyaz, pembe, sarı, kırmızı, mor ve macenta çeşitleriyle gelir. Lale çiçekleri ‘tüketen aşkı’ simgelemektedir. Lale çiçeğinin güzelliği ve sembolizmi onu düğün buketleri, yaka çiçeği ve süslemelerde önemli bir unsur haline getirir. Lale çiçekleri pahalıdır ve yıl boyunca mevcuttur. Laleler bahar mevsiminde çiçek açar ve çoğu türün sap başına bir çiçeği vardır.

1- Gül

gül

Kaynak: pixabay.com

Güller bugüne kadarki en popüler düğün çiçeklerinden biridir. Günümüzde binlerce farklı gül çeşidi mevcuttur. Güzel çiçek beyaz, sarı ve kırmızı renklerde gelir. Gül türlerinin çoğu lezzetli kokuludur ve yıl boyunca mevcuttur. Güzel güller sevgi, neşe ve güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Düğün buketlerinde, yaka çiçeklerinde, buketlerde ve aranjmanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hibrit çay gülleri, sprey güller ve bahçe gülleri, düğün amaçlı kullanılan güllerin başlıca üç çeşididir. Güllerin rengi de daha büyük bir öneme sahiptir. Kırmızı güller en popüler gül çeşitlerinden biridir ve gerçek aşkı temsil eder. Antik çağlardan beri ana düğün çiçeği olarak bulunmuştur. Kırmızı güllerin değiş tokuşu da sevginin en güçlü mesajı olarak bulundu. Aynı zamanda sarı gül dostluğu, beyaz gül saflığı ve masumiyeti, pembe gül ise sevgiyi ve minnettarlığı simgelemektedir.


Leave A Reply