Dünyanın En Ünlü Müzeleri

0
Advertisement

Ölmeden önce mutlaka gezmeniz gereken Dünya’nın en ünlü, en popüler müzelerinin listesi. En sevilen müzeler ve eserleri hakkında bilgi.

Dünyanın En Ünlü Müzeleri

Tutankamon Altın Maskesi

Mısır Eski Eserler Müzesi

Mısır Kahire’deki Antik Mısır Müzesi, 1902 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük Firavun, Eski Mısır, antik eserleri ve Kral Tutankamon’un hazinelerine sahiptir. Müzede hepsi birlikte 120.000 ürün mevcuttur. Mısır Eski Eserleri Müzesi’nde sergilenen en ünlü eşyalardan biri, 11 kg saf altından oluşan Tutankamun Altın Maskesi’dir.

Prado Müzesi

Prado Müzesi

İspanya’nın Madrid kentinde bulunan Museo del Prado, ulusal sanat müzesidir. Konumu Madrid’in merkezindedir. 1819’da İspanyol Kraliyet Koleksiyonuyla kuruldu. Günümüzde müzede yaklaşık 7.600 resim, 1.000 heykel, 4.800 baskı ve 8.200 çizim bulunmaktadır.

Louvre

Advertisement

Louvre Müzesi

Paris’teki Louvre, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. İçerdiği koleksiyon, tarihçeden günümüze kadar yaklaşık 35.000 sanat eserini barındırır. 10 Ağustos 1793’te açıldı. Louvre’da bulunan en ünlü sanat objelerinden bazıları Venus de Milo, Asurlu insan başlı kanatlı boğa ve elbette Mona Lisa.

Louvre Müzesi Hakkında Daha Fazlası

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi, Saint Petersburg’daki sanat müzesidir. 1764 yılında Büyük Catherine tarafından kurulmuştur. Koleksiyonunun üç milyondan fazla ürünü vardır ve dünyadaki en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Eserler tarih öncesi dönemden Art izlenimcilik dönemine kadar uzanmaktadır.

Modern Sanat Müzesi New York

New York Modern Sanat Müzesi

Modern Sanat Müzesi, New York’ta bulunan bir sanat müzesidir. 1929’da kurulmuştur. Dünyanın en etkili modern sanat müzesi olarak kabul edilir. Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen en ünlü eserler şunlardır: Van Gogh’un Yıldızlı Gecesi, Dali’nin Belleğin Azmi, Matisse’in Dansı I ve daha birçok eser.

Advertisement

Ulusal Antropoloji Müzesi

Museo Nacional de Antropología – Ulusal Antropoloji Müzesi

Museo Nacional de Antropología, ulusal bir Meksika müzesinin adıdır. 1964 yılında kurulmuştur ve Mexico City’de bulunuyor. 23 bölmesi vardır ve 79.700 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Müzede, Kolomb öncesi Meksika tarihinin önemli arkeolojik ve antropolojik eserleri vardır.

Rijksmuseum

Rijksmuseum

Rijksmuseum, 1800 yılında kurulan Hollanda ulusal sanat ve tarih müzesidir.  Tarihi boyunca Amsterdam’da bitinceye kadar birkaç kez taşınmıştır. 13. yüzyıldan günümüze 1 milyon eşya topladı, ancak sadece 6.000 tanesi sergilendi. Bunlar arasında Rembrandt, Vermeer ve Steen eserleri de var.

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Ulusal Müzesi 1872 yılında kurulan Tokyo’daki en eski bir Japon ulusal müzesidir. Koleksiyonunda, ağırlıklı olarak Asya’ya odaklanır. Asya’daki sanat ve arkeolojik buluntular yer almaktadır ve 110.000’den fazla ürün vardır.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, dünyanın en ünlü müzelerinden biridir. Floransa’da bulunur ve 1765’ten beri halka açıktır. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Giotto, Raphael ve Titian’ın eserlerini barındırdığı için en popüler müzelerden biridir.


Leave A Reply