Dursunbey Nerededir? Hangi İlimize Bağlıdır? İlçenin Özellikleri Nelerdir?

0

Dursunbey nerededir? Dursunbey hangi ilimize bağlıdır? Dursunbey ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Balıkesir - Dursunbey

Kaynak : Dursunbey Belediyesi

Dursunbey; Balıkesir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (Gökçedağ, Kavacık, Kireç), 100 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Bursa’nın Mustafakemalpaşa, Büyük Orhan, doğudan Kütahya’nın Tavşanlı ve Simav, güneyden ilin Sındırgı ve Bigadiç, batıdan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlık yapıdaki ilçe toprakları, güneyden bir yay çizen Alaçam, Simav dağlarıyla kuşatılır. Yükselti, 1.000-1.500 m’ye ulaşır (en yüksek nokta 1.630 m). Kuzey-kuzeybatıda suların oluşturduğu dereler, Dursunbey Çayı’nı oluşturur. Kuzeyde Karadağ Kütlesi doğu-batı doğrultulu uzanır. Ulubat Gölü’ne dökülen Mustafakemalpaşa (Kirmasti) Çayı’nı besleyen dereler (Balat, Teke, Delidere, Horosanlar), öteki başlıca sulardır. Eğe Denizi etkilerinin kaybolduğu yörede, karasal iklim özellikleri görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 12.5°C, yağış tutarı 617 mm’dir. Orman örtüsü açısından zengindir. Dağlar meşe, kayın, karaçam, kızılçam ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır.

Özellikle, karaçam ağaçları oldukça ünlüdür. Ekonomi; tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, bakla, nohut, fasulye, ayçiçeği, susam, üzüm, zeytin, elma yetiştirilen başlıca tarımsal ürünlerdir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Orman Ürünleri Sanayii Genel Müdürlüğü’ne (ORÜS) bağlı bir kereste fabrikasının yanı sıra, özel sektörün işlettiği çeşitli bıçkı atölyeleri, kereste fabrikaları, soğuk hava depoları vardır. İlçedeki 2 orman işletmesi, halka geniş iş olanakları sağlar. Köylerde geleneksel el dokumacılığı (halı, kilim, heybe, çorap) gelişmiştir. Deniz yüzeyinden 764 m yükseltide, dar bir vadide kurulu olan ilçe merkezi, İzmir-Balıkesir-Ankara Demiryolu’ na 5 km, il merkezine 94 km uzaklıktadır.


Leave A Reply