Mustafakemalpaşa Nerededir?

0
Advertisement

Mustafakemalpaşa nerededir? Mustafakemalpaşa hangi ilimize bağlıdır? Mustafakemalpaşa ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Mustafakemalpaşa - Bursa

Mustafakemalpaşa – Bursa

Mustafakemalpaşa; Bursa İli’ ne bağlı ilçe ve merkezidir. 3 bucağı (Çaltılıbük, Devecikonağı, Söğütalan), 106 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Karacabey, doğudan Orhaneli, güney ve batıdan Balıkesir’in Manyas, Dursunbey ve Kepsut ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, aynı adla anılan ova üzerinde yer alır. Ova güney ve doğuda yerini, hafifçe yükselen tepelere bırakır. İlçe toprakları, Ulubat Gölü’ne dökülen Mustafakemalpaşa Çayı, Marmara Denizi’ne dökülen Sinan Çayı ve kolları tarafından sulanır. Ulubat Gölü’ nün bir bölümü, kuzeyde ilçe sınırları içinde kalır. İklim Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinin özelliklerinden etkilenir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.6°C, yağış tutan 680-700 mm’dir. Dağlık alanların kuzey yamaçlarında kayın, kestane, gürgen, meşeden oluşan orman toplulukları görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. En çok buğday yetiştirilir; arpa, çavdar, kuru-fasulye, fiğ, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, susam öteki tarım ürünleridir.

Meyvelerden en çok üzüm, şeftali, elma üretilir. Koyun ve sığır yetiştiriciliği gelişmiştir. Tarım gereçleri yapımı ve makinelerinin onarımı, tuğla, kiremit vb küçük endüstri etkinlikleri gelişmiştir. İlçede sağlığa yararlı kaplıcalar vardır.

Mustafakemalpaşa Çayı kıyısında, Bursa-Balıkesir Karayolu’ndan 4 km içeride, deniz düzeyinden 46 m yükseklikte kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 87 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply