Eduardo Luigi Paolozzi Kimdir?

0
Advertisement

Eduardo Luigi Paolozzi kimdir ve ne yapmıştır? Eduardo Luigi Paolozzi hayatı, biyografisi, eserleri ve heykelleri hakkında bilgi.

Eduardo Luigi Paolozzi

Eduardo Luigi Paolozzi

Eduardo Luigi Paolozzi; (d. 7 Mart 1924, Leith, Edinburgh yakınları, İskoçya – ö. 22 Nisan 2005, Londra, Birleşik Krallık), İngiltere’de döneminin en radikal sanatçılarından biri kabul edilen heykelcidir.

İtalyan bir anne babanın çocuğudur. Edinburgh Sanat Yüksekokulu’yla (1943) Lon-dra’daki Slade Sanat Okulu’nda (1944-47) öğrenim gördü. Bu dönemde kendisini Henry Moore’un güçlü etkisinden korumaya çalıştı. 1940’larm sonlarında çalışmalarını Paris’te sürdürürken dadacılık ve gerçeküstücülükten olduğu kadar Giacometti ve Klee’den de büyük ölçüde etkilendi, ilk dönem heykelleri, çeşitli böcek figürleriyle denize ilişkin imgelerin bir arada kullanıldığı beton kabartmalardan oluşuyordu.

Çoğunlukla tunç, çelik ve daha başka alaşımları kullandığı olgunluk dönemi yapıtlarında geleneksel insan imgesi ile mühendislik kavramlarını kaynaştırdı. “Japon Savaş Tanrısı” (1958) ve “Medea” (1964) gibi totem benzeri yarı soyut heykelleri, stilize edilmiş anatomik yapılarıyla robotları çağrıştırıyordu.

1979’da Kraliyet Sanat Akademisi’ne seçilen Paolozzi heykelden başka çeşitli baskılar ve dokuma desenleri de hazırlamıştır. 1983’te tamamladığı bir dizi mozaik pano ile Londra Sanat Konseyi’nin övgüsünü kazanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply