Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

0
Advertisement

MHP ve CHP’nin cumhurbaşkanlığı adayı konusunda mutabakata vardıkları Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kariyeri.

Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu 2005 – 2014 yılları arasında İİt (İslam İşbirliği Teşkilatı) başkanlığı yapan Türk bilim insanı ve diplomattır. 26 Aralık 1943 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de doğdu ve eğitimini de yine bu kentte tamamladı. Türk kültürü, İslam tarihi ile ilgili pek çok esere imza atan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun eseleri Türkçe haricinde yabancı dillerde de yayınlanmıştır.

Mısır’da bulunan Ayn Şems Üniversitesi’de yer alan Fen fakültesinden mezun olduktan sonra akademik hayata atılmıştır. Akademik hayatına Mısır’ın İslam Dünyası için referans noktalarından birisi olan El-Ezher Üniversitesinde akademik hayatı başlamıştır.

El-Ezher Üniversitesi bünyesinde Osmanlı kültürü ve edebiyatı alanında çalışmalarda bulunan Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra doktorasını Ankara’da yapmış ve ardından da İngiltere’ye giderek çalışmalarına burada devam etmiştir.

Advertisement

1984 senesinde Profesörlük ünvanını alan Ekmeleddin İhsanoğlu tam 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütünün “İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi” Genel Direktörülüğü görevini başarı ile ifa etmiştir.

1989 senesinde Türk Bilim Tarihi Kurumunda Kurucu Başkan olarak görev yapan Ekmeleddin İhsanoğlu ayrıca 1997 yılında Uluslararası Bilim ve Felsefe Tarihi Kurumu olan (IUHPS/DHS)’nin başkan yardımcılığı görevine de gelen Ekmeleddin İhsanoğlu 2001 yılında bu kurumun başkanlığına gelmiştir. 1998 yılında ise “Al Furqan Islamic Heritage Foundation” isimli kurumunda Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Ekmeleddin İhsanoğlu 14 – 16 Haziran 2004 tarihinde yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) nün seçimle iş başına gelen ilk Geneel Sekreteri olma başarısı da göstermiştir. Bu görevini de 30 Aralık 2013 tarihine kadar da başarı ile sürdürmüş ve halefi Suudi İyad Medeni’ye devretmiştir.

Birinci turu 10 Ağustos 2014 ikinci turu ise 24 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleşecek olan Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanlığı seçimi için MHP ve CHP’nin ortak adayı olduğu 16 Haziran 2014 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur.

Advertisement

Leave A Reply