Emu Yağı Nedir? Ne İçin Nasıl Kullanılır? Emu Yağı Faydaları ve Yan Etkileri

0
Advertisement

Emu Yağı nedir, ne için ve neden ve nasıl kullanılır? Emu Yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir? Ne işe yarar, ne kadar kullanılmalıdır?

Emu Yağı

Emu, Avustralya’ya özgü büyük, uçamayan bir kuştur. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa’da olduğu gibi çiftlikte de yetiştirilmektedir. Emu yağı bu kuşun yağından hazırlanır ve ilaç yapımında kullanılır.

Emu Yağı

İnsanlar yüksek kolesterol, kuru cilt, yara iyileşmesi, boğaz kasları ve diğer durumlar gibi emu yağı kullanırlar, ancak bu kullanımları destekleyen iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Nasıl çalışır?

Emu yağı, yağ asitleri adı verilen kimyasallar içerir. Bu kimyasallar ağrıyı ve şişmeyi (iltihaplanma) azaltabilir. Emu yağı cilde uygulandığında, mineral yağına benzeyen nemlendirici ve kozmetik özelliklere sahiptir.

Kullanım ve Etkinlik

Meme kanseri ilaçlarının neden olduğu eklem ağrısı. Erken araştırmalar, emu yağı uygulanmasının meme kanserini tedavi etmek için kullanılan ilaçların neden olduğu eklem ağrısını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, farklı bileşenler içeren diğer yağların uygulanması da işe yarıyor gibi görünüyor.

Advertisement

Radyasyon tedavisi nedeniyle cilt hasarı. Erken araştırmalar, radyasyon tedavisi sırasında ve sonrasında emu yağı uygulanmasının cilt hasarını pamuk tohumu yağından daha iyi önlemediğini göstermektedir.

Genellikle kafa derisi ve yüzde kızarıklık döküntüsü (Seboreik dermatit). Cilde emu yağı uygulamak seboreik dermatit semptomlarını iyileştirebilir. Ancak klotrimazol veya hidrokortizon içeren kremlerin yanı sıra işe yaramaz.

 • Yanıklar
 • Öksürük.
 • Diyabetik sinir ağrısı.
 • Kuru veya buruşuk cilt.
 • Hemoroid.
 • Yüksek kolestorol.
 • Böcek ısırığı.
 • Zona hastalığı.
 • Boğaz kasları.
 • Kilo kaybı.
 • Yara iyileşmesi.

Bu kullanımlar için emu yağının etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

Yan Etkiler ve Güvenlik

Emu yağı, cilde 6 haftaya kadar uygun miktarlarda uygulandığında çoğu insan için güvenlidir. Emu yağının ağızdan alındığında güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme sırasında emu yağı kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanmaktan kaçının.

Dozlama

Uygun emu yağı dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda emu yağı için uygun bir doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerindeki ilgili talimatları izlediğinizden ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

Advertisement


Leave A Reply