Engelbert Humperdinck (Besteci) Hayatı

0
Advertisement

Engelbert Humperdinck kimdir ve ne yapmıştır? Besteci olan Engelbert Humperdinck ‘in hayatı ve eserleri nelerdir? Besteleri hakkında bilgi.

Engelbert Humperdinck

Engelbert Humperdinck; (d. 1 Eylül 1854, Sieberg, Hannover – ö. 27 Eylül 1921, Neustrelitz, Almanya), Alman bestecidir; Hansel und Gretel operasıyla ünlüdür.

Köln’de ve Münih’te öğrenim gördü. 1879’da kazandığı Mendelssohn bursuyla İtalya’ya gitti. Orada tanıştığı Wagner tarafından Parsifal’in sahnelenmesine yardımcı olması için Bayreuth’a çağrıldı. Barselona Konservatuvarı’nda (1885-87) ve Frankfurt’ ta (1890-96) ders verdi, aynca Frankfurter Zeitung’un müzik eleştirmenliğini yaptı. İlk yapıtları Die Wallfahrt nach Kevelaar (1878; Kevelaar’a Haç), Das Glück von Edenhall (1884; Edenhall’in Şansı) gibi koro baladları ve Humoreske (1880) adlı orkestra parçasıydı. Hansel und Gretel, Richard Strauss‘un yönetmenliğinde 23 Aralık 1893’te Weimar’ da sahnelendi. Bestecinin kız kardeşi Adelheid Wette’nin yazdığı libretto, Grimm Kardeşler‘in ünlendirdiği halk masalından alınmıştı. Humperdinck bu operasında çocuk dünyasını çok iyi anladığını ve güçlü bir şiir duygusuna sahip olduğunu ortaya koydu; özellikle alacakaranlık orman sahnesiyle kırık süt güğümünün bulunduğu ara bölüm çok başarılıydı. Humperdinck, Wagner tarzı armoniler, yalın melodiler ve zengin orkestra düzenlemesi ile ilgi çekici, nitelikli bir müzik yaratmıştı.

Humperdinck 1895-1919 arasında altı opera daha sahneledi. Bunlardan Dornröschen (1902; Uyuyan Güzel) Frankfurt’ta, Königskinder de (1910; Kral Çocuktan) New York kentinde sahnelenmişti. Ama ne bu operalar, ne de Londra’da sahnelenen The Miracle (1911; Mucize), Humperdinck’in önceki başarısına yenilerini kattı. Aristophanes’in, Shakespeare’in ve Maeterlinck’in oyunları için fon müzikleri da yazan Humperdinck’in ayrıca Maurische Rhapsodie (1898; Magrip Rapsodisi) adlı bir orkestra yapıtı, iki yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano parçaları ve şarkıları vardır.

Advertisement

Leave A Reply