Enlem Nedir? Sözlük Anlamı, Enlem İle İlgili Cümleler, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Enlem nedir? Enlem sözlük anlamı, enlem hakkında bilgi. Enlem ile ilgili cümleler. İçinde enlem geçen cümle örnekleri, örnek cümleler.

Enlem İle İlgili Cümleler - Enlem Gerçek ve Mecaz Anlamı ile

Enlem Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler
 1. Ekvatorun enlemi 0°, kutuplarınki 90° olarak kabul edilerek yeryüzündeki herhangi bir yerin enlemi buna göre belirlenir.
 2. Enlem ve boylam değerleri sayesinde kesin bir adres belirlenebilir veya takip edilebilir.
 3. Bir yerin enlemi, Güneş’in ufukta ulaşabileceği yüksekliği etkiler.
 4. Aynı enlem üzerindeki yerler Ekvator’a ve kutuplara eşit uzaklıktadırlar.
 5. Enlem etkisine bağlı olarak, sıcaklık değerleri Ekvatordan kutuplara gidildikçe azalmaktadır.
 6. Her paralel aralığı bir enlem derecesidir.
 7. Türkiye’de enlemin etkisine bağlı olarak Akdeniz kıyılarındaki sıcaklık ortalamaları Karadeniz ve Marmara kıyılarındaki sıcaklık ortalamalarından daha fazladır.
 8. Alçak enlemlerden yüksek enlemlere gidildikçe gün süresi uzar.
 9. Kuzey güney kıyaslaması yapılırken Ekvator’a yakın olan yerlerin sıcak olması gerekirken daha soğuk olması enleme ters düşer.
 10. Dünyanın günlük hareketiyle oluşan çizgisel hız enleme bağlı olarak kutuplara gidildikçe azalır.

Enlem Nedir? Sözlük Anlamı

 • enlem
  Yer yuvarlağı üzerinde herhangi bir noktadan geçen paralel ile Ekvator arasındaki yay parçasının açısal değeri, arz derecesi.
 • enlem dairesi
  Aynı enlemdeki noktaların oluşturduğu Ekvator’a paralel daire, arz dairesi.

Enlem Hakkında Bilgi

Enlem; yerküre üzerinde herhangi bir noktadan geçen paralel ile ekvator arasındaki yay parçasının açısal değeridir. Çeşitli referans düzlemleri için çeşitli enlem tanımları kullanılır. Astronomik ve coğrafi enlemi açıklamak için şekli göz önüne alındığında: PQ, Yer’in kuzey-güney kutuplarını birleştiren; doğru; POBQ, Yer meridyeni olmak üzere O noktasındaki bir gözlemci için ZOD doğrultusu, çekül doğrultusudur. Buna göre 0BD=0 açısı 0 noktasındaki gözlemcinin astronomik enlemidir.

Bir yerin coğrafi enlemi ise o yerin coğrafi meridyeni boyunca ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde ölçülen açısal uzaklık olarak tanımlanır.

Göksel enlem, ekliptik düzlemin kutbunda ve gökcisminden geçen büyük daire boyunca ekliptiğin kuzeyinde ya da güneyinde ölçülen gökküresi üzerinde açısal uzaklık olarak tanımlanır. Galaktik enlem, galaktik düzlemden başlayarak galaktik düzleme dik olarak ölçülen yükseklik. Helyografal enlem, Güneş üzerindeki bir noktayı tanımlamak için kullanılır. Bu da Güneş ekvatorundan başlayarak ekvatora dik olarak ölçülen yüksekliktir.

Advertisement

Leave A Reply