Eritrosit Sedimentasyon Hızı Nedir? Neyi Gösterir?

0

Eritrosit Sedimentasyon Hızı nedir, neyi gösterir? Eritrosit Sedimentasyon Hızının yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Eritrosit Sedimentasyon Hızı Nedir? Neyi Gösterir?

Eritrosit Sedimantasyon Hızı (ESR) nedir?

Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), eritrositlerin (kırmızı kan hücrelerinin), kan örneği içeren bir test tüpünün dibine ne kadar hızlı yerleşdiğini ölçen bir kan testi türüdür. Normal olarak, kırmızı kan hücreleri nispeten yavaş yerleşir. Normalden daha yüksek bir oran vücutta iltihaplanmaya işaret edebilir. İltihaplanma, immün cevap sisteminizin bir parçasıdır. Enfeksiyon veya yaralanmalara verilen reaksiyon olabilir. Enflamasyon ayrıca kronik bir hastalığın, bağışıklık bozukluğunun veya başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Kan Hücreleri

Eritrosit Sedimentasyon Hızı Neden Ölçülür?

Bir ESR testi, iltihaplanmaya neden olan bir durum olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bunlar, artrit, vaskülit veya enflamatuar barsak hastalığını içerir. ESR, mevcut bir durumu izlemek için de kullanılabilir.

İnflamatuar bir bozukluğun belirtileri varsa sağlık uzmanınız bir ESR isteyebilir. Bunlar şunları içerir:

Baş ağrısı
Ateş
Kilo kaybı
Eklem sertliği
Boyun veya omuz ağrısı
İştah kaybı
Anemi

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Eritrosit Sedimentasyon Hızı yüksekse, bu, enflamatuar bir durumla ilgili olabilir:

***Enfeksiyon
***Romatoid artrit
***Romatizmal ateş
***Vasküler hastalık
***Enflamatuar barsak hastalığı
***Kalp hastalığı
***Böbrek hastalığı
***Bazı kanserler

Bazen ESR normalden daha yavaş olabilir. Yavaş bir Eritrosit Sedimentasyon Hızı aşağıdaki kan bozukluğunu gösterebilir:

***Polisitemi
***Orak hücre anemisi
***Lökositoz, beyaz kan hücrelerinde anormal bir artış

Sonuçlarınız normal aralıkta değilse, mutlaka tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelmez. Orta dereceli bir Eritrosit Sedimentasyon Hızı, enflamatuar bir hastalıktan ziyade hamileliği, adet veya anemiyi gösterebilir. Bazı ilaçlar ve takviyeler de sonuçlarınızı etkileyebilir. Bunlar arasında oral kontraseptifler, aspirin, kortizon ve A vitamini bulunur. Doktorunuza, aldığınız ilaç veya takviyeleri anlattığınızdan emin olun.

Eritrosit Sedimentasyon Hızı hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Eritrosit Sedimentasyon Hızı, herhangi bir hastalığa spesifik olarak tanı koymaz, ancak vücudunuzda iltihaplanma olup olmadığı hakkında bilgi sağlayabilir. Eritrosit Sedimentasyon Hızı sonuçlarınız anormal ise, doktorunuz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacak ve tanı koymadan önce daha fazla laboratuar testi isteyecektir.


Leave A Reply