Etin Besin Değeri Nedir? Ette Neler Bulunur?

0
Advertisement

Et nedir ve etin besin değeri nedir? etin bünyesinde neler bulunmaktadır? Et nasıl insanları ya da diğer canlıları besler? Et hakkında genel bilgiler.

Çiğ Et

Kaynak: pixabay.com

Et Nedir?

Et, insanın ve omurgalı hayvanlardan çoğunun vücudunda deriyle kemik arasında kalan yumuşak kısmıdır. Karın boşluğunda ki organlar, sıvı dokular et sayılmaz. Et, kaslardan, bağlayıcı dokulardan, biraz da yağdan meydana gelir.

Hayvan etlerinin besin bakımından değeri büyüktür. Bu yüzden binlerce yıldan beri insanın başlıca besini olmuştur.

Etin Besin Değeri

Mağara adamları hem lezzetini beğendikleri hem de bitkilere, meyvelere göre kendilerini daha uzun zaman tok tuttuğu için çok et yemeye çalışmıştır. Bugün de eti çok yiyişimiz sadece yukarıdaki sebeplerden değil, aynı zamanda, eksiksiz bir besin düzeni için şart olmasındandır. Et, proteinler, madensel maddeler, vitamin bakımından zengin bir enerji kaynağıdır.

İnsanın beslenmesi için şart olan üç ana besin (protein, yağ, karbonhidrat) ette vardır. Bunların en önemlisi, ete asıl özelliğini veren proteinlerdir.

Et, sadece protein deposu olduğu için değil içinde en iyi proteinler bulunması bakımından da önemlidir. Etin proteinlerinde doku yapıcı elemanların başında gelen aminoasitler vardır. Yağ ise en önemli besleyici maddelerdendir, bize ısı ve enerji verir. İzlanda, Grönland gibi soğuk memleketlerde yaşayanlar kış aylarında mümkün olduğu kadar çok et yerler. Bunlardan başka ette sağlığımız için gerekli karbonhidrat denen kimyasal bileşimler de vardır.

Advertisement
Kırmızı Et

Kaynak: pixabay.com

Et vitamin bakımından da çok zengindir. Dana, kuzu, sığır etinde B vitaminlerinin hemen hepsi bulunur. Bunlardan en önemlisi, büyüme, kalbin, sinirlerin çalışması için gerekli olan B1 vitaminidir. Gene ette bol bulunan B2 vitamini gözlerin, derinin iyi durumda bulunmasını sağlar. Pellagra hastalığının tedavisinde bundan korunmada büyük rolü olan «nikotinik asit» ile B4 ve B6 vitaminleri de ette vardır. Karaciğer ise kemik ve dişlerin gelişmesine yardım eden D vitamini kaynağıdır.

Ette, vücuda faydalı maden tuzlarının hepsi bulunur. Bilhassa demir ve fosfor bakımından çok zengindir. Et hazmı sağlayan salgıların çoğalmasına sebep olduğu için de faydalıdır. Et muhtelif şekillerde pişirilir, çeşitli yemekleri yapılır.


Leave A Reply