Etlerden Bulaşan Hastalıklar ve Parazitler

0
Advertisement

Yediğimiz etlerden geçen hastalıklar nelerdir? Etlerden bulaşan parazitler, asalaklar. Hastalıkların geçmesini önleme yolları, alınacak tedbirler.

Etlerden Geçen Hastalıklar-Parazitler

Günümüzde kesimden önce ve sonra yapılmakta olan veteriner kontrolleri sayesinde etlerden geçen çeşitli hastalıklar ve parazitler önemli ölçüde önlenmektedir.

Kesimden önce hayvanın genel sağlık durumu incelenir, önemli hastalık belirtileri gösteriyorsa kesime sokulmaz.

Etlerden Bulaşan Hastalıklar ve Parazitler

Kesimden sonra ise karaciğer, akciğer, dalak ve lenf yolları dikkatlice muayene edilir. İnsanlara zarar verecek herhangi bir hastalık belirtisi gösteren etler imha edilir. Sağlıklı etlerde ise kurallara uygun olarak bekletme, parçalama ve paketleme işlemlerine geçilir.

Advertisement

Bu işlemler sırasında çalışan kişilerin hastalıksız ve aletlerin, çalışılan ortamın, araçların, sağlık kurallarına uygun olmaları gerekir. Bu şartların herhangi birindeki eksiklik etlerin hastalık saçar hâle gelmesine neden olabilir.

Etlerden Bulaşan Hastalıklar:

Etlerden gelebilen hastalıkların kaynakları genel olarak,

a.Hayvanın kendisi,

b.Etlerin hazırlanmasında çalışan kişiler,

c.Etlerin hazırlandığı araç ve gereçler olabilir.

Advertisement

Bu hastalıklar genellikle,

a.Salmonello,

b.Şap,

c.Çiçek,

d.Sığır vebası,

e.Verem,

f.Ruam,

g.Kuduz,

h.Şarbondur.

Bunlar tehlikeli hastalıklardır. Örneğin şarbonda vücudun çeşitli yerlerinde siyah başlıklı lekeler görülür, ateş sür’atle yükselir, hastalık seyrini hızla tamamlar ve genelde öldürücüdür.

Tifo ve benzeri hastalık mikroplarını taşıyan kimselerin etlerle kesinlikle temas etmemeleri gerekir. Ayrıca kesimden mutfağa ve sofraya kadar uzanan uygulamalarda ete temas eden kimselerin sağlıklı kişiler olmasına gereken önem verilmelidir.

Advertisement

Etlerden Geçen Parazitler (asalaklar)

a. Tenya: Halk arasında “şerit” denilen tenya insanların ve bazı hayvanların bağırsaklarında görülen bir parazit türüdür. Tenyanın birkaç çeşidi varsa da en çok görülen türünde asalağın vücudu, baş, boyun ve halka kısımlar olmak üzere üç bölgeden oluşur. Başında emme vantuzları vardır. Bu vantuzları kullanarak hem bağırsakta tutunur hem de besinleri emerek beslenir. Kare veya dikdörtgen şeklindeki halkaların durumu bağırsakta geçirdiği süreye göre değişir. İki devresi vardır. İkinci devresini insan veya hayvan bağırsaklarında tamamlayan tenya yumurtaları dışkı ile dışarıya atılır. Beslenirken otlara bulaşmış olan bu dışkılardan kasap hayvanlarına geçen yumurtalar hayvanın kanına karışır. Kasap hayvanlarının çeşitli türlerinin değişik yerlerinde kesecikler oluşur ve orada bekler, birinci devresini bekleyerek tamamlar. Kesimden sonra gözden kaçarsa, etleri çiğ olarak veya iyice pişmeden yiyen insanlar farkında olmadan bu kesecikleri de yediklerinden bu yolla insanlara geçer ve 2. devresini tamamlamak üzere bağırsaklara yerleşir. Keseciklerden çıkan tenya bağırsaklara vantuzlarıyla yapışarak olgunlaşıp gelişir. İnce bağırsaklara yapışan bu vantuz baş oldukça tehlikelidir. Kana karışacak hâle gelen besin maddelerini emerek hızla büyür, bağırsakları boydan boya kaplar. Bu arada zehirli bir madde salgılayarak üzerinde yaşadığı insanı veya hayvanı çok sıkıntılı durumlara düşürür. Kansızlık, devamlı baş ağrıları, oburluk veya iştahsızlık, karın ağrıları, ishal veya kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkar. Salgıladığı zehirden dolayı vücudun değişik yerlerinde kramplar oluşur. Mutlaka doktor tedavisi ile düşürülmesi, bağırsakların tamamen temizlenmesi gerekir. İhmal edilirse bağırsaklarda tıkanmalar, delinmeler meydana getirerek ölüme bile neden olabilirler. Özellikle yapışan baş kısmının mutlaka çıkması gerekir. Gövdesi düşse bile baş kısmı kalırsa kısa sürede yine gelişir ve tehlike devam eder. Sık sık yapılacak kontrollerle, tahlillerle temizlenip temizlenmediği anlaşılır.

Korunmanın en kolay yolu eti inceleyerek almak veya herhangi bir şüpheli durumda eti çok iyi pişirmek gerekir. Kesecikler gözden kaçsa bile, et çok iyi pişerse tehlikeli olmaktan çıkar.

Gövdenin bonfile, pirzola gibi kısımlarında bu keseciklere rastlanmaz. Bu yüzden çiğ yenilen etlerin, çiğ köftenin, yabancıların çiğ köftesi olan steak tartar steyk tartar’m ve az pişmiş olarak yenilen etlerin mutlaka bonfile, konturfile ve pirzoladan seçilmesi gerekir.

Tenya en çok sığır ve domuzdan geçer. Bazı balık çeşitlerinde bile rastlanır. Pastırma, bacon, sucuk gibi tuz ile salamura yapılan ve bol tuzda bekletilen etlerde bulunan kesecikler insanlar için yine tehlikelidir. Tuz bunları etkilemez. Bu sebeple bu tip ürünlerin de mutlaka güvenilir şekilde seçilmiş ve hazırlanmış olmaları gerekir. Bu şekilde hazırlanmış ürünler güvenilir yerlerden satın alınmalı ve her ihtimale karşı da iyice pişirilmeden yenilmemelidir.

b. Tirişin: Domuzun kaslarında bulunan ve iyi pişmemiş domuz eti yiyen insanlara geçen trişinöz hastalığını meydana getiren, solucanı andıran bir parazittir. Domuz kurdu olarak da bilinir. Yapı olarak tenyadan daha küçükse de tehlikeli tarafı oldukça büyüktür.

c. Sistiserk: Sığır etinde bulunan ve insanlara kolaylıkla geçen bir parazit çeşididir. Bu asalak, tenyadan daha tehlikelidir. Vücudun çeşitli yerlerinde (Bu bazen hayati öneme sahip bölgelerde de olabilir.) büyük bozukluklar meydana getirebilir.

Pişme ile özelliğini kaybeder. Bu yüzden şüphelenilen etlerin çok iyi pişirilmesi gerekir.

Sonuç olarak; etlerden geçen hastalık ve parazitlerden korunmak için etin satın alındığı yerin belirli, kontrollü ve emin bir yer olması gerekir. Herhangi bir şüpheli durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Etin çok iyi pişirilmesi bir dereceye kadar güven sağlar. Ayrıca bayat etlerde üreyen mikroorganizmaların da çok büyük tehlikeler yaratır.


Leave A Reply